Tęczowy Kraków
Miasto to przestrzeń różnorodności i miejsce, gdzie nie może być miejsca na brak szacunku. Każdy ma prawo do równego traktowania i życia w szczęściu i zgodzie ze sobą. Pod koniec lipca 2020 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zadeklarował wsparcie Krakowa dla społeczność LGBT i sprzeciw wobec homofobii i innych form dyskryminacji.
Prezydent wzmocnił ważny apel Rady Równego Traktowania adresowany do społeczności LGBT, który powstał obliczu pogłębiających się homofobicznych wypowiedzi medialnych w Polsce, a także niekonstytucyjnych rezolucji niektórych samorządów tworzących w naszym kraju tzw. strefy wolne od LGBT.
– Drogie lesbijki, drodzy geje, osoby biseksualne i transpłciowe: nie jesteście sami i same, jesteśmy z Wami, wspieramy i zrobimy wszystko, byście czuli się w Krakowie, jak w domu – bo tu jest Wasz dom. Kraków jest miastem tętniącym życiem i różnorodnością – a Wy i Wasza historia jesteście jego istotną częścią – tymi słowami rozpoczynał się apel.
Rada Miasta Krakowa w 2020 roku także wezwała władze Województwa Małopolskiego do respektowania zasad równego traktowania w stosunku do osób nieheteronormatywnych.
Tęczowy Kraków pragniemy budować wspólnie ze społecznością LGBTQIA+. Rozwiązania i projekty budowane w tym obszarze będą dyktowane potrzebami zasygnalizowanymi przez organizacje pozarządowe podczas spotkań konsultacyjnych, które organizowane są w ramach budowania diagnozy dla programu „Kraków dla Równości”.