Urząd Miasta Krakowa jako pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy i przeciwdziałać wszelkim niepożądanym zjawiskom takim jak dyskryminacja, mobbing, molestowanie i molestowanie seksualne.
Bezpieczeństwo pracowników i pracowniczek należy do priorytetów. W latach 2021 - 2022 prowadzone były badania z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji wśród osób zatrudnionych w UMK.
Badanie powstało w ramach szerszej współpracy z Pełnomocniczką ds. Polityki Równościowej UMK, mając na celu zdiagnozowanie sytuacji pracowniczej w kontekście promowania równego traktowania i przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom w miejscu pracy (m.in. dyskryminacji, mobbingowi). Planowanym rezultatem całości podejmowanych działań jest zestaw rekomendacji dotyczących procedur reagowania na przejawy nierównego traktowania wśród pracowników i pracownic Urzędu, który wdrażany jest stopniowo w 2023 roku. W Urzędzie odbywają się także regularne szkolenia antydyskryminacyjne dla pracowników i pracowniczek.
W roku 2021 w UMK prowadzona była także kampania edukacyjna w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, która obejmowała stworzenie i dystrybucję poradnika w tym zakresie tematycznym oraz szereg szkoleń poświęconych tej tematyce, które objęły pracowników i pracowniczki różnych wydziałów i różnego szczebla. Spotkania w zakresie wsparcia we wdrażaniu zasad równego traktowania były organizowane także dla miejskich instytucji kultury.
Szersze działania na rzecz równego traktowania w Urzędzie Miasta Krakowa zawarte są w Planie Równości Płci dla UMK i MJO.