Fundacja Juniper i Plan International Polska, przy wsparciu Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli oraz Miasta Kraków, Warszawskiej Rady Kobiet i Magazynu Szajn, zapraszają do udziału w ekspercko-decydenckiej konferencji pt. „Bezpieczniejsze miasta – rozwiązania i rekomendacje dla instytucji i społeczności w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dziewcząt* i młodych kobiet*”, która odbędzie się 11 października 2024 z Międzynarodowy Dzień Dziewczyn w Warszawie.
Konferencja jest podsumowaniem projektu "Safer Cities/Building Safer Futures", który miał na celu stworzenie bezpiecznych, odpowiedzialnych i włączających miast z uwzględnieniem perspektywy młodych kobiet i dziewcząt. Projekt analizuje, w jaki sposób dziewczyny w całej swojej różnorodności doświadczają (lub nie) przemocy i dyskryminacji w przestrzeniach miejskich. Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu wskazują na konieczność podejmowania zintegrowanych działań, które będą miały na celu poprawę bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej.
Z badań wynika, że 87% dziewczyn i młodych kobiet oczekuje od władz publicznych podjęcia poważnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Aż 84% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w przestrzeni publicznej, a 38% z nich ogranicza swoją aktywność zawodową, edukacyjną lub towarzyską w obawie przed przemocą. Takie statystyki pokazują, jak pilna jest potrzeba wdrażania systemowych rozwiązań, które z jednej strony zwiększą świadomość społeczną, a z drugiej – wprowadzą konkretne zmiany legislacyjne.
Konferencja zgromadzi ekspertów i decydentów z różnych sektorów – od administracji publicznej, poprzez edukację, aż po organizacje pozarządowe. Ważnym elementem wydarzenia będzie wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk, a także przedstawienie rekomendacji wypracowanych przez uczestników projektu. Istotnym głosem podczas konferencji będą same dziewczyny i młode kobiety, które opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz oczekiwaniach wobec władz lokalnych i krajowych.
Program konferencji obejmie pięć głównych sesji, w tym panel dotyczący systemowych rozwiązań w miastach Kraków i Warszawa, które przedstawią Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy, oraz Magdalena Furdzik z Urzędu Miasta Krakowa. W trakcie wydarzenia odbędą się również sesje dotyczące bezpiecznych instytucji edukacyjnych oraz narzędzi profilaktycznych, takich jak projekt „Latarnicy”.
Konferencja to doskonała okazja do zacieśnienia współpracy pomiędzy różnymi sektorami i instytucjami, a także wymiany wiedzy na temat działań, które mogą w znaczący sposób przyczynić się do zmniejszenia przemocy wobec dziewcząt i młodych kobiet w Polsce.
Międzynarodowy Dzień Dziewczyn, ustanowiony przez ONZ, jest okazją do zwrócenia uwagi na wyzwania, z którymi mierzą się młode kobiety na całym świecie. Fundacja Juniper od lat promuje obchody tego dnia w Polsce, dążąc do wzmocnienia głosu dziewcząt i uwzględnienia ich perspektywy w procesie kształtowania polityk publicznych.
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy oraz język angielski, a miejsce konferencji będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji oraz rejestracja na stronie internetowej konferencji.
*gwiazdka oznacza uwzględnienie szerokiego spektrum osób, które mają doświadczenie socjalizacji i życia jako dziewczyna/kobieta oraz identyfikujące się jako dziewczęta/kobiety (w tym osoby "gender non-conforming" i trans).