górne tło

Spotkanie autorskie o wyjątkowej krakowiance - Niusia z listy Schindlera

Wydawnictwo Wielka Litera, Muzeum Krakowa zapraszają na spotkanie z okazji premiery książki „Niusia z listy Schindlera. Historia ocalenia”!
O swoim niezwykłym życiu, pełnym tragicznych wydarzeń, ale też o o niebywałej sile, która pozwoliła przetrwać najstraszniejsze chwile i odrodzić się na nowo - opowie NIUSIA HOROWITZ-KARAKULSKA, bohaterka książki „Niusia z listy Schindlera” oraz autorka, MAGDA HUZARSKA-SZUMIEC.
Rozmawia: WITEK BEREŚ

Spotkanie odbędzie się w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35.

Historia Niusi Horowitz wydarzyła się naprawdę, a jej literacki kształt powstał na bazie bezpośrednich rozmów autorki z bohaterką. Wspomnienia zawarte w książce sięgają czasów wybuchu II wojny światowej, życia pod okupacją, wyzwolenia aż do lat powojennych i współczesnych. Znajdziemy tu opowieści z życia w krakowskim getcie, a po jego likwidacji - w niemieckim obozie koncentracyjnym w Płaszowie, gdzie bohaterka pracowała w wytwórni szczotek, następnie opowieści z pracy u Oskara Schindlera w Fabryce Wyrobów Metalowych i Naczyń Emaliowanych, a także z Auschwitz i Brünnlitz, gdzie doczekała wyzwolenia w maju 1945 r. Bohaterka opowiada również o swoim życiu po wojnie - pierwszej miłości, małżeństwie, dziecku i rodzinie oraz o niezwykłym spotkaniu i współpracy ze Stevenem Spielbergiem w latach 90. ubiegłego wieku przy powstaniu słynnego, oskarowego filmu Lista Schindlera.
„To ważne. Nie wolno nam zapomnieć, do czego człowiek jest zdolny i co może zrobić drugiemu człowiekowi. Ale, ale, wiem też jeszcze jedno – oprócz rzeczy najgorszych, człowiek jest zdolny do rzeczy najlepszych. To, że dziś rozmawiamy, to autentyczny cud. A sprawił go Oskar Schindler. I to by było na tyle”. Niusia Horowitz-Karakulska.
Niusia Horowitz-Karakulska - ur. 22 kwietnia w 1932 r. Jedna z ostatnich żyjących osób ocalonych przez Oskara Schindlera. Mieszka w Krakowie. W latach 1992−1993 należała do grona konsultantów przy filmie Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga, od tego czasu propaguje pamięć o postawie Schindlera.
Magda Huzarska-Szumiec - dziennikarka, redaktorka, szefowa działu kultury miesięcznika „Kraków i świat”. Współpracowała z wieloma pismami, w tym z Newsweekiem, Przekrojem, Sukcesem, portalem onet.pl
Książka została objęta PATRONATEM HONOROWYM Muzeum Historii żydów Polskich POLIN oraz PATRONATEM Muzeum Krakowa.