Miasto Praw Człowieka, którym pragniemy się stawać, to idea, która będzie towarzyszyć nam w drodze budowania wszystkich polityk, programów i strategii miejskich. Włączenie perspektywy praw człowieka w proces budowania samorządu musi rozpocząć się w oparciu o dobrze zidentyfikowane potrzeby z uwzględnieniem różnorodnych grup społecznych. Dlatego prezentujemy szeroką diagnozę sytuacji w obszarze przestrzegania praw człowieka, co pozwala odpowiedzieć nam skutecznie na potrzeby wszystkich osób mieszkających w Krakowie.
Celem diagnozy jest przedstawienie sytuacji mieszkańców i mieszkanek Krakowa narażonych na dyskryminację, przy uwzględnieniu cech, z powodu których mogą być traktowani niesprawiedliwie. Wzięto pod uwagę przesłanki dyskryminacji wskazane w artykule 1 Ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, takie jak: płeć, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
Analiza składa się z badania desk research oraz z badań jakościowych. W ramach pierwszej fazy przeanalizowano istniejące dane, analizy, programy i strategie Miasta Krakowa. Zostały one uzupełnione o analizy wykonane przez krakowskie i ogólnopolskie organizacje pozarządowe, dokumenty zamieszczone na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, dane publiczne oraz badania ogólnopolskie i międzynarodowe.
W ramach drugiej fazy badania zorganizowano w Krakowie cztery warsztaty z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz przeprowadzono wywiady z ekspertkami i ekspertami poszczególnych tematów oraz przedstawicielkami i przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa.
Publikacja diagnozy jest pierwszym ważnym etapem procesu tworzenia programu „Kraków dla Równości”, który pragniemy opracować w najbliższych miesiącach.