górne tło

Wędruj po Krakowie szlakiem wielkich krakowianek

Kraków kryje wiele historii, a także herstorii – czyli opowieści o dziejach z perspektywy kobiet. To na nich skupia się „Szlak kobiet Krakowa – krakowianki”. Dzięki niemu lepiej poznamy miejsca związane z takimi postaciami, jak Bona Sforza, Helena Modrzejewska czy Kazimiera Bujwidowa.

Szlak kobiet Krakowa istnieje od 2022 roku. Z okazji Miesiąca Krakowianek 2023 przygotowano specjalną, kieszonkową wersję szlaku w postaci mapy, która obejmuje 12 punktów na obszarze Starego Miasta. Nierozerwalnie wiążą się one z losami kilkunastu ważnych krakowianek. Najstarszą z nich jest Nawojka, legendarna XV-wieczna studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która z miłości do wiedzy zmuszona była pobierać nauki w przebraniu mężczyzny. Drzwi do najstarszej polskiej uczelni przez wiele wieków pozostawały bowiem zamknięte dla kobiet. Najmłodsza bohaterka staromiejskiej części szlaku kobiet to Ewa Demarczyk, wybitna pieśniarka. Jest też bohaterka zbiorowa, czyli Miedzianna. Upamiętnia ona przedsiębiorcze krakowskie przekupki, które przez wieki współtworzyły koloryt miasta. Wędrując szlakiem wyruszymy też na symboliczne spotkania z jedną z matek krakowskiego ruchu emancypacyjnego Kazimierą Bujwidową czy wielkimi artystkami Marią Jaremą, Zofią Stryjeńską i Olgą Boznańską. W 2024 roku do spacerownika po Starym Mieście dołączyły dwie nowe mapy: po Kazimierzu wraz z Podgórzem oraz po Nowej Hucie.

Pobierz spacerownik z mapką:

Szlak kobiet Krakowa – Krakowianki ma przywrócić społecznej pamięci wybitne i odważne kobiety. Poświęcona im trasa turystyczna pozwoli wpisać w tkankę miejską miejsca związane z ruchem emancypacyjnym i podkreślić ważną rolę kobiet w rozwoju Krakowa na wielu płaszczyznach. Na szlaku znajdują się obecnie punkty związane z niemal stu wybitnymi kobietami związanymi z Krakowem. Postaci wartych upamiętnienia będzie przybywać.

Zapoznaj się z Miejskim Szlakiem kobiet Krakowa - Krakowianki.


Szlak powstał dzięki współpracy Gminy Miejskiej Kraków z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK i przy wsparciu merytorycznym dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, profesor UKEN.