Nocny spacer kobiet, mapowanie ruchu dziewcząt i chłopców, analiza potrzeb mam z ograniczeniami ruchowymi oraz ankieta dotycząca kobiet pełniących funkcje opiekuńcze w mieście – to tylko niektóre z licznych działań realizowanych w ramach projektu FEMACT-Cities przez Kraków.
Założeniem projektów sieci URBACT jest ścisła współpraca z aktorami życia miejskiego – przedstawicielami i przedstawicielkami Urzędu Miasta i instytucji miejskich, aktywistami i aktywistkami organizacji pozarządowych i ruchów nieformalnych, badaczami i badaczkami z ośrodków akademickich. W ramach prac Grupy Lokalnej różnorodni interesariusze konsultują działania i wytyczają dalsze kierunki prac w projekcie.
Grupa Lokalna Krakowa (GLK) jest wyjątkowo szeroka i dzięki wybitnemu zapleczu eksperckiemu może realizować działania w wielu obszarach.
Podzielona została na 4 podgrupy tematyczne zajmujące się różnymi aspektami równości płci w mieście:
Podgrupa ta zajmuje się kwestią korzystania z przestrzeni miejskiej przez nastoletnie dziewczęta i chłopców. Dotychczas GLK doradzało w zakresie metodologii realizacji badań przestrzeni przyszkolnej oraz ułatwiło kontakt ze szkoła podstawową SP Nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie, w której prowadzono obserwację ruchu dzieci.
Teraz grupa będzie pracować nad wytycznymi dla planowania przestrzeni przyszkolnej w sposób bardziej równościowy oraz podjęciem działań obejmujących m.in. szkolenia antyprzemocowe w szkole; wsparcie i edukację nauczycieli; stworzenie przycisków alarmowych w przestrzeni miejskiej np. na przystankach; wdrożenie zasad Gender Responsive Procurement czyli uwzględnianie kwestii równości płci w zamówieniach publicznych.
Podgrupa ta zajmuje się kwestią bezpieczeństwa kobiet w przestrzeni miejskiej. Dotychczas udało się zrealizować spacer badawczy po zmroku, którego trasa była konsultowana z podgrupą, aby jak najlepiej oddać wyzwania, z którymi mierzą się kobiety przemieszczające się po Krakowie wieczorem i nocą.
Teraz grupa będzie pracować nad wytycznymi dla planowania przestrzeni miejskiej, tak aby była ona bezpieczna dla wszystkich. Wśród planowanych działań są między innymi:
Podgrupa ta zajmuje się kwestią wykonywania funkcji opiekuńczych w przestrzeni miejskiej oraz sposobu korzystania z miasta przez opiekunów i opiekunki. Dotychczas zrealizowano ankietę oraz warsztaty z matkami, które opisywały swoje ścieżki poruszania się po mieście.
Teraz grupa będzie pracować nad wytycznymi dla planowania przestrzeni miejskiej, tak aby łatwiej było się po niej poruszać osobom opiekującym się innymi. Wśród planowanych działań są między innymi:
Podgrupa ta zajmuje się kwestią poruszania się po mieście osób z niepełnosprawnością. Dotychczas skupiono się na specyficznej grupie mam z niepełnosprawnością i zrealizowano z nimi wywiady oraz spacer badawczy.
Teraz grupa będzie pracować nad wytycznymi dla planowania przestrzeni miejskiej, tak aby umożliwić kobietom z niepełnosprawnością, w tym matkom, funkcjonowanie na równi z innymi mieszkańcami Krakowa. Wśród planowanych działań planowane jest zwiększenie dostępności architektonicznej obiektów i transportu, ze szczególnym uwzględnieniem toalet
W ramach działań badawczych realizowanych przez Architektoniczki zrealizowany został spacer nocny poświęcony analizie przestrzeni Krakowa z perspektywy bezpieczeństwa kobiet po zmroku. Grupa 20 kobiet przeszła ulicami miasta 26 marca 2024 r. w godzinach 22.00-24.00 i dzieliła się swoimi refleksjami i emocjami związanymi ze spacerowaniem w nocy.
Prace Grupy Lokalnej facylitują ekspertki i badaczki z Gender Solution.
Projekt FEMACT-Cities jest realizowany w ramach URBACT IV czyli Europejskiego Programu Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. Pomaga on miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Umożliwia im dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie.
Projekt jest współfinansowany w 80% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027.