górne tło

Doświadczasz przemocy?

W sytuacji, gdy dochodzi do przemocy i zagrożone jest Twoje życie lub życie Twoich bliskich, działaj natychmiast! Doznajesz przemocy? W sytuacji gdy dochodzi do przemocy i zagrożone jest Twoje życie lub życie Twoich bliskich, jak najszybciej: zadzwoń na całodobowy numer alarmowy 112!

Jeśli szukasz pomocy prawnej lub psychologicznej, możesz także dzwonić:

Przemoc domowa jest nie tylko trudnym, ale i złożonym problemem, który dotyka najbardziej intymnej sfery w życiu człowieka. Przeciwdziałanie jej wymaga podejmowania zdecydowanych działań, ale też delikatności i wnikliwej diagnozy.

Dowiedz się, jak zawiadomić o popełnieniu przestępstwa przemocy domowej – krok po kroku.

Doświadczyłam/-em przemocy

Twoje zgłoszenie ma znaczenie i pozwoli odpowiednim służbom udzielić Ci pomocy i zapewnić bezpieczeństwo.

Zgłoś się do najbliższego komisariatu Policji. Poinformuj funkcjonariusza Policji, że doświadczasz przemocy ze strony bliskiej Ci osoby.

Jeśli boisz się wrócić do domu,

udaj się do rodziny lub znajomych lub skorzystaj z pomocy ośrodków wsparcia dla osób doznających przemocy domowej. Skorzystaj ze wsparcia Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej - tel. 12 425 81 70 oraz 606 618 014 (w godz. 7.00-19.00) lub Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

PAMIĘTAJ! Jeśli osoba stosująca przemoc zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu, policja ma obowiązek podjąć działania, by zatrzymać sprawcę przemocy, wydać nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu lub wydać zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania się lub zakaz wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego, miejsca pracy i przebywania na tym terenie (zakaz wstępu), które obowiązują przez 14 dni (okres ten na wniosek osoby doświadczającej przemocy może zostać przedłużony przez sąd).

Jeśli potrzebujesz wsparcia

Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, prawnej lub tymczasowego schronienia skorzystaj z wsparcia Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej - tel. 12 425 81 70 oraz 606 618 014 (w godz. 7.00-19.00) lub Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Możesz zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej

Doświadczyłaś/-łeś przemocy? Zgłoś się do lekarza

Jak złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy?

Co się stanie, kiedy zawiadomisz funkcjonariusza Policji o przemocy, której doświadczasz?

Jeśli jesteś świadkiem przemocy, działaj! Możesz uratować komuś życie!

W sytuacji, gdy widzisz stosowanie przemocy wobec innej osoby (ślady na ciele świadczące o doświadczaniu przemocy), słyszysz (kłótnie, wołanie o pomoc, płacz, nietypowy hałas wskazujący, że komuś może dziać się krzywda) lub wiesz, że wobec kogoś stosowana jest przemoc (np. zwierzyła Ci się osoba doświadczająca przemocy) – reaguj!

Twoje zgłoszenie ma znaczenie i jest kluczowe w udzieleniu pomocy i zapewnieniu bezpieczeństwa osobie doświadczającej przemocy. Zostanie niezwłocznie przekazane do odpowiednich służb ratunkowych: Policji oraz/lub Pogotowia Ratunkowego.

Jeżeli zagrożone jest życie lub zdrowie osoby doświadczającej przemocy, wówczas zadzwoń na całodobowy numer alarmowy 112!

Jak możesz pomóc osobie doświadczającej przemocy?

Pamiętaj! Zadbaj o siebie, rola świadka jest trudna i może wzbudzać wiele wątpliwości, stres i lęk, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistek i specjalistów. Zastanów się, na jakiego rodzaju zaangażowanie jesteś gotowy/-a i czy chcesz pozostać anonimowa/-y. Jeśli masz wątpliwości, czy sytuacja, którą zaobserwowałeś/aś, jest przemocą, możesz skonsultować się z przedstawicielami odpowiednich instytucji lub organizacji pozarządowych.

Wokół przemocy krąży wiele krzywdzących mitów i stereotypów:

Co robić, kiedy przemocy doświadcza dziecko?

Przemoc wymierzona w osoby małoletnie pozostawić może ślady na całe życie. Kluczowe, w pierwszej kolejności, jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, ochrona przed przemocą i szerokie wsparcie.

Jeśli:

Reaguj! Twoje zgłoszenie może uchronić dziecko przed cierpieniem i strachem!

Jeżeli zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka doznającego przemocy zadzwoń na całodobowy numer alarmowy 112! Twoje zgłoszenie zostanie niezwłocznie przekazane do odpowiednich służb ratunkowych: Policji oraz/i Pogotowia Ratunkowego. Jeżeli nie występuje sytuacja zagrożenia życia, ale masz podejrzenia, że dziecko doświadcza przemocy możesz: