Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kultura na uchodźstwie

„Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” to cykl wydarzeń artystyczno-społecznych oraz warsztatów integracyjnych organizowane w geście solidarności z przedstawicielami/lkami kultur innych państw, zmuszonymi do emigracji.

Willa Decjusza

Willa Decjusza, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym Marceliny Czartoryskiej, od 26 lat tworzy ważne miejsce na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców i twórczyń szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia.

Realizacja festiwalu w Willi - zbudowanej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Justusa Ludwika Decjusza - nawiązuje do charakteru Krakowa – miasta otwartego i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych oraz bliskie kontakty z twórcami z innych krajów.

Organizując festiwal „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” chcemy pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów - Nowych krakowian i krakowianek, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas.

„Przymusowa migracja i praca twórcza na wygnaniu jest doświadczeniem rosnącego grona twórców. Dla tych osób, wolność ekspresji artystycznej jest z jednej strony wyrazem niezależności, a z drugiej sposobem na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Wielu polskich twórców – wystarczy wspomnieć takich jak Adam Mickiewicz, Witold Gombrowicz, Fryderyk Chopin, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć, czy Czesław Miłosz – miało za sobą trudne doświadczenia życia i tworzenia na uchodźstwie. W Willi Decjusza, solidaryzując się z tymi, którzy zostali zmuszeni w ostatnim czasie do życia poza granicami swojego kraju, którzy trafili do Polski i Krakowa, w czasie Dni Solidarności umożliwiamy spotkanie z ich twórczością – spotkanie poza wszelkimi innymi podziałami” – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-01-19
Data aktualizacji: 2023-02-09
Powrót