Równe traktowanie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

W kierunku Miasta Praw Człowieka

Kraków dla Równości. W kierunku miasta praw człowieka.

Miasto wrażliwe, reagujące na krzywdę, dom wszystkich i dla wszystkich otwarty, taki Kraków pragniemy budować. Chcemy, by nasze miasto stawało się przestrzenią bezpieczną, wolną od przemocy i wykluczenia. Sprzeciwiamy się dyskryminacji, każdy mieszkaniec i mieszkanka ma równe prawo do współtworzenia miejskiej rzeczywistości, każdy głos jest ważny, a różnorodność jest naszą siłą i bogactwem. Nie bez przyczyny Kraków ma w swoim herbie symbol otwartych bram. Równość, wolność, solidarność, szacunek i otwartość to wartości, które są wpisane w DNA naszego miasta. Dzięki nim możemy się czuć tu wszyscy bez wyjątku szczęśliwi, wolni i bezpieczni. Nasze miasto jest miastem schronienia i miastem tworzącym równe szanse dla wszystkich.

Miasto Praw Człowieka, którym pragniemy się stawać, to idea, która będzie towarzyszyć nam w drodze budowania wszystkich polityk, programów i strategii miejskich. Włączenie perspektywy praw człowieka w proces budowania samorządu musi rozpocząć się w oparciu o dobrze zidentyfikowane potrzeby z uwzględnieniem różnorodnych grup społecznych. Dlatego też poniższa deklaracja jest prezentowana wspólnie z szeroką diagnozą sytuacji w obszarze przestrzegania praw człowieka, co pozwala odpowiedzieć nam skutecznie na potrzeby wszystkich.

Zaprezentowany w 2021 r. przez Agencję Praw Podstawowych UE raport “Human Rights Cities in the EU: A Framework for Reinforcing Rights Locally” wskazuje trzy główne warunki określające status miasta praw człowieka. Pierwszym krokiem jest podjęcie przez miasto oficjalnego zobowiązania do przestrzegania praw człowieka. Drugim wypracowanie narzędzi  i procedur dzięki którym możliwe będzie wdrożenie tego zobowiązania. Trzecim krokiem zaś jest opracowanie szczegółowych metod, które pozwolą na implementację praw człowieka na poziomie lokalnym.

Powyższa deklaracja jest realizacją pierwszego kroku. Kraków aspirując do statusu miasta praw człowieka podejmuje zobowiązanie stworzenia i wdrożenia perspektywy równościowej w zarządzaniu strategicznym oraz przyjęcie programu “Kraków dla równości”, który pozwoli na znalezienie szerokiej odpowiedzi na wyzwania na polu praw człowieka. Miasto Praw Człowieka to dla nas rama działań, która pozwala na budowanie adaptywnych, elastycznych i interdyscyplinarnych rozwiązań, które pozwalają w drodze dialogu budować silną i solidarną miejską wspólnotę. Jesteśmy świadomi, że proces który rozpoczynamy to wyzwanie na wiele lat do przodu, które uda się tylko z udziałem i szerokim zaangażowaniem mieszkańców i mieszkanek, organizacji pozarządowych, uniwersytetów oraz instytucji kultury.

Miasto Kraków jest świadome swojej roli w podtrzymywaniu, propagowaniu i ochronie praw człowieka i traktuje realizację powyższego zobowiązania jako priorytet i drogę do lepszej przyszłości dla nas wszystkich.

Podpis Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego

JACEK MAJCHROWSKI
Prezydent Miasta Krakowa

 

Deklaracja w pliku PDF.

Więcej o pracach nad programem „Kraków dla Równości”.

Zapraszamy do lektury diagnozy sytuacji mieszkańców i mieszkanek Krakowa narażonych na dyskryminację.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-01-31
Data aktualizacji: 2023-02-02
Powrót