Tęczowy Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Niebo nad Krakowem. LGBT mówi” – dronowe pokazy

Projekt Krzysztofa Wodiczki „Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym” realizowany przez miejskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w 2021 roku był artystyczną próbą publicznego oddania głosu osobom ze środowisk LGBT. 

Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK podkreślała, że o równoprawności osób homoseksualnych w społeczeństwie demokratycznym należy rozmawiać bezpośrednio i znaleźć drogę oraz sposób, które tę rozmowę ułatwią. Trzeba przy tym używać słów uruchamiających wyobraźnię – takich,  które pozwolą wczuć się w sytuację drugiej osoby.

– Istnieją też artystyczne sposoby odwoływania się do wrażliwości społecznej. Taka „technologiczna” forma spotkania z osobą pokrzywdzoną okazuje się drogą skutecznie uruchamiającą wyobraźnię na cudzy los – wskazywała Potocka, zapraszając na projekt Krzysztofa Wodiczki „Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym”.

Krzysztof Wodiczko wykorzystuje w swojej pracy technologię dronów wyposażonych  w pary wyświetlaczy ledowych i głośników megafonowych. Na ekranach można zobaczyć było ruchy i wyraz oczu osób filmowanych w trakcie nagrywania ich słów, a głośniki emitują ich wypowiedzi.

– To ważne, bo wyraz oczu uwidocznia, podkreśla i dopowiada to, co wypowiadane. Ekrany stają się oczami, a głośniki ustami mówiących. Drony nabierają cech istot ludzkich – mówił o projekcie Krzysztof Wodiczko, artysta i teoretyk sztuki, autor obiektów i interwencyjnych projekcji społecznych w przestrzeni publicznej, profesor uczelni artystycznych (Universytet Harwarda, Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu, Massachusetts Institute of Technology), odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wydarzenie organizowane przez MOCAK. Pokazy na Rynku Głównym odbyły się 26 września 2021 roku.

Przeczytaj więcej o projekcie na stronie muzeum: https://www.mocak.pl/niebo-nad-krakowem-lgbt-mowi-dronowy-pokaz-na-rynku-glownym

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Nina Gabryś
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-01-23
Data aktualizacji: 2023-01-31
Powrót