górne tło

Mistrzynie

Sport dalej często postrzegany jest jako „męski” – siła, konfrontacja, konkurencja, wygrana - to słowa przynależne obu płciom, które jednak zbyt często kojarzą nam się dalej tylko z tym, co „męskie”. Tak się składa, że to także słowa, które najczęściej padają w odniesieniu do sportu.

Mistrzynie#krakowianki – zmieniamy zasady gry!

Kobiety w sporcie toczą nierówną walkę, mężczyźni jako profesjonalni sportowcy są lepiej wynagradzani, poświęca się im więcej medialnej uwagi,  na poziomie amatorskim więcej środków jest inwestowanych w infrastrukturę, która służy w mniejszym stopniu kobietom

Sport dalej dzielimy na „męski” i „damski”, nic więc dziwnego, że mężczyźni stanowią 94,2% uprawiających piłkę nożną w Polsce, kiedy niecałe 6 % kobiet i dziewczyn angażuje się w ten sport.

Projekt Mistrzynie #krakowianki pozwala zmieniać krok po kroku tę sytuację.

I ETAP: WSPARCIE FINANSOWE DAMSKICH SEKCJI

Krok po kroku włączamy perspektywę równości płci do polityk miejskich. Co roku krakowskie kluby sportowe aplikują o wsparcie finansowe do miasta na swoje działania. Kluby podejmują wewnętrzne autonomiczne decyzje, co do dysponowania pozyskanymi środkami. Jak więc zadbać o to, by klubom zależało na wspieraniu sekcji kobiecych na równi z męskimi? W sporcie liczy się wynik, ale jak wiadomo wynik nie bierze się z niczego, trzeba mieć gdzie ćwiczyć, trzeba mieć na przejazd na rozgrywki, na sprzęt itp.

Od roku 2021 w konkursach grantowych dla klubów sportowych obowiązują nowe zapisy: potencjał projektu w zakresie popularyzacji aktywności fizycznej na terenie Krakowa będzie oceniany przez pryzmat ilości sekcji sportowych damskich i męskich, objętych projektem. A więc klub wspierający swoje sportowczynie, dostaje wyższą punktacje, a co za tym idzie większe fundusze. A jak wiemy finanse często są dużym motywatorem do pewnych zmian! Podobne zapisy znalazły się także w odniesieniu wspierania sportu osób z niepełnosprawnościami.

II ETAP: BADANIA SYTUACJI KOBIET W KRAKOWSKIM SPORCIE

W pierwszych krokach naszym celem jest zbadanie sytuacji krakowskich sportowczyń, zmapowanie głównych barier i przeanalizowanie dobrych praktyk na rzecz wzmocnienia kobiecego sportu w naszym mieście.

Badania sytuacji kobiet w krakowskim sporcie realizowane są przez studentów i studentki Instytutu Socjologii UJ pod opieką dr hab. Beaty Kowalskiej, prof. UJ.

III ETAP: Kobiety w sporcie i KAMPANIA „Zmieniamy zasady gry!”

We wrześniu 2022 roku ruszyła niezwykła kampania  „Mistrzynie. Zmieniamy zasady gry”

W kampanii zapoznajemy mieszkańców i mieszkanki z wybitnymi sportowczyniami z Krakowa, w przestrzeni miasta pojawią się bohaterki akcji, a kampanii towarzyszyć będzie prezentacja sukcesów i dokonań krakowskich sportowczyń. Pragniemy podkreślić imponujące osiągnięcia krakowianek na tym polu, pokazać ich drogę,  a tym samym zainspirować młode pokolenie dziewcząt do angażowania się w uprawianie sportu.

O kobietach w sporcie opowiadamy we współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej, który promuje kobiecy sport, dbając o inkluzwny charakter miejskiej infrastruktury sportowej.

Poznajcie Krakowskie Mistrzynie!

 

Mistrzynie#krakowianki bsk
BARBARA ŚLIZOWSKA-KONOPKA
GIMNASTYCZKA SPORTOWA, OLIMPIJKA
Mistrzynie#krakowianki
JULIA HERMANIUK
SIATKARKA
Mistrzynie#krakowianki
ALEKSANDRA JARECKA
 SZPADZISTKA
Mistrzynie#krakowianki
RENATA KNAPIK-MIAZGA
SZPADZISTKA
Mistrzynie#krakowianki
AGNIESZKA KOBYLAŃSKA
WAKEBOARDZISTKA
Mistrzynie#krakowianki
MARGARITA KOCZANOWA
LEKKOATLETKA, BIEGACZKA NA 800 M
Mistrzynie#krakowianki
KAROLINA PĘK
TENISISTKA STOŁOWA
Mistrzynie#krakowianki
LIWIA PROCHWICZ
PIŁKARKA
Mistrzynie#krakowianki
MARIA SAJDAK
WIOŚLARKA
Mistrzynie#krakowianki
KAJA SKALSKA
GIMNASTYCZKA SPORTOWA
Mistrzynie#krakowianki
KLAUDIA WAJDA
KARATEKA

Autorem fotografii użytych w akcji jest Bogusław Świerzowski / Krakow.pl

Zobaczcie jak ćwiczą i mówią o sporcie Krakowianki – Kobiety w sporcie!

CHCESZ ZACZĄĆ TRENOWAĆ? ZOBACZ GDZIE!

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie chcąc wspierać zainteresowanie sportem wśród kobiet, cały czas rozbudowuje infrastrukturę sportową, tak by dostępna była ciekawa i różnorodna oferta dla mieszkanek Krakowa.  W ramach akcji „Kobiety w sporcie”, której części są „Mistrzynie” pragniemy wskazać miejsca, gdzie Krakowianki mogą rozpocząć swoją przygodę z piłką nożna, siatkówka, gimnastyką, szermierką i innymi dziedzinami! Baza obiektów sportowych pozwala na szybkie i łatwe wyszukanie najbliższego miejsca, gdzie zacząć treningi!

Wejdź na bazę obiektów sportowych.

QR code

CYKL FILMOWY KOBIETY W SPORCIE #KRAKOWIANKI

W ramach działań o kobietach w sporcie Zarząd Infrastruktury Sportowej przygotował cykl filmów pokazujących wyjątkowe sportowczynie - krakowianki.

Pierwszą bohaterką serii jest Adrianna Kąkol – tegoroczna mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie klasycznym (K-4 500 m). Miłością do kajakarstwa zaraziła ją jej mama, kiedy Ada była jeszcze dzieckiem. Dziś, w wieku zaledwie 21 lat, krakowianka – Adrianna Kąkol, może pochwalić się osiągnięciami na skalę światową.

ZOBACZ ALBUM „MISTRZYNIE”

 

Album

Pobierz plik PDF