STOP przemocy rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie

O 2010 roku w Krakowie realizowane są programy na rzecz ochrony ofiar przemocy w rodzinie i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podejmowane w ich ramach aktywności skupiają się wokół organizowania pomocy dedykowanej rodzinom dotkniętym przemocą, rozwijaniu współpracy interdyscyplinarnej, propagowaniu wiedzy, kształtowaniu umiejętności i postaw umożliwiających mieszkańcom i mieszkankom Krakowa skuteczne reagowanie na przemoc.

Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Miejskiej Kraków na lata 2021-2027, korespondując z działaniami podejmowanymi w latach ubiegłych, ma na celu budowanie spójnego systemu oparcia społecznego dla rodzin dotkniętych przemocą, wyznaczając zarówno kierunki rozwijania różnorodnych form pomocy dla rodzin dotkniętych przemocą, jak i tworząc warunki sprzyjające dalszemu podnoszeniu poziomu świadomości i wrażliwości społecznej na zjawisko przemocy w rodzinie.

Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Miejskiej Kraków został opracowany w oparciu o akty prawne, które określają obowiązek opracowania i realizacji gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie oraz precyzują procedurę postępowania w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie:

  1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. (z późn. zm.) o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”.

W Gminie Miejskiej Kraków od 2011 roku działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który składa się z Zespołu Strategicznego oraz 9 Zespołów ds. działań lokalnych.

W Zespołu Strategicznego wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, kuratorzy/rki sądowi, reprezentanci/tki krakowskich instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, kierujący/e Wydziałami Urzędu Miasta Krakowa, a także przedstawiciele/lki Prokuratury Rejonowej, Służby Więziennej, Żandarmerii Wojskowej.

Zespół Strategiczny podejmuje działania o charakterze globalnym, moderując całokształt funkcjonowania krakowskiego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, natomiast aktywność Zespołów ds. działań lokalnych koncentruje się na podejmowaniu oddziaływań adekwatnych do specyfiki potrzeb poszczególnych społeczności tworzonych przez mieszkańców różnych dzielnic Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-01-17
Data aktualizacji: 2023-01-17
Powrót