Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Kolaż na podstawie zdjęć dostępnych na Facebooku KS AZS AWF Kraków, wikipedii, worldrowing.com, jastrzebskiewegiel.pl i olimpijski.pl

Kibicujemy olimpijczykom! Są wśród nich zawodniczki krakowskich klubów

2024-07-23

Do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich 2024 odliczamy już tylko dni. W Paryżu biało-czerwone barwy reprezentować będzie 213 sportowców. Miejsce w kadrze wywalczyły cztery zawodniczki, które na co dzień trenują w krakowskich klubach sportowych. Dla czworga innych olimpijczyków Kraków był z kolei początkiem sportowej drogi. Dodatkowego dreszczyku emocji dostarczą nam więc: kajakarstwo, wioślarstwo, szermierka, siatkówka halowa, kolarstwo górskie i szosowe oraz pływanie.

Zaprojektujmy inkluzywną przestrzeń publiczną

2024-07-23

Uniwersytet Jagielloński we współpracy z miastem, partnerami społecznymi i biznesowymi realizuje projekt badawczy, którego celem jest zaprojektowanie i stworzenie miejsca w przestrzeni Krakowa przyjaznego dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Trwa badanie potrzeb – wypełnij ankietę.

Więcej różowych skrzyneczek w krakowskich szkołach

2024-07-23

Miasto zakupiło w tym roku 200 dodatkowych różowych skrzyneczek, które przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zostaną rozmieszczone w miejskich szkołach. Pojawią się też w filiach Biblioteki Kraków, ośrodkach sportu i rekreacji oraz miejscach przyjęć klientów Urzędu Miasta Krakowa. Jest to wyjście naprzeciw rosnącej popularności tej inicjatywy i jest postrzegane jako ważny krok w kierunku równości i dostępności.

Przy parku im. Szymborskiej powstanie pawilon poświęcony noblistce

Przy parku im. Szymborskiej powstanie pawilon poświęcony noblistce

2024-07-02

Fundacja Wisławy Szymborskiej planuje budowę pawilonu poświęconego poetce. Ma się w nim znaleźć m.in. wystawa poświęcona krakowskiej noblistce, wystawy czasowe eksponujące życie literackie miasta, kawiarnio-księgarnio-czytelnia, sala audiowizualna oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe pozwalające na organizację spotkań i festiwali literackich. Pawilon ma powstać na obszarze przylegającym do parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej.

„Życie na poczekaniu”, czyli przedmioty noblistki na wystawie w bibliotece

2024-07-02

Replika biurka Wisławy Szymborskiej z maszyną do pisania, listy, wyklejanki, pocztówki, szkatułki, pozytywki i zapalniczki, a przede wszystkim rękopis oraz maszynopis wiersza „W uśpieniu” – to między innymi te przedmioty związane z krakowską noblistką Wisławą Szymborską znajdą się na wystawie „Życie na poczekaniu”. Wystawę organizowaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej od 30 czerwca można zobaczyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej.

Trzeba szukać śladów kobiet, chodząc po Krakowie

2024-06-20

Pisarki, artystki, studentki, działaczki, przedsiębiorczynie: Janina Ipohorska, Wisława Szymborska, Janina Kosmowska, Janina Sikorska, Stanisława Dowgiałło, Nawojka, Helena Husarska, Anna Pawlak-Suchowiak, Zofia Stryjeńska, Anna Rydlówna, Józefa Singer, Maria Orwid, Leona Kowalska, Helena, Urszula i Mirosława Przebindowskie, Amalia Krieger, Helena Rubinstein – to bohaterki wydanej pod patronatem miasta książki Alicji Zioło „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”. O poszukiwaniu śladów ich działalności, potrzebie upamiętniania i równości oraz solidarności kobiet autorka opowiada w rozmowie z Anną Latochą.

Obywatelki w Lipsku

2024-06-13

Co łączy Marię Skłodowską-Curie, Linę Kostenko i Clarę Zetkin? To niektóre spośród odważnych kobiet, które wyznaczyły nowe trendy w relacjach społecznych, wzmacniając dziewczyny w walce o szeroko pojętą emancypację i równouprawnienie. Te i inne, historyczne i współczesne, „idolki” z Polski, Ukrainy i Niemiec patronowały pierwszemu trójstronnemu spotkaniu młodych kobiet w ramach projektu „OBYWATELKI”, które odbyło się w Lipsku od 6 do 9 czerwca br.

Bezpłatne i anonimowe testy na HIV

2024-06-11

Kraków promując profilaktykę AIDS, zaprasza na testy w kierunku HIV, wykonywane w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym zlokalizowanym na pl. Szczepańskim 3.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych Programu "Otwarty Kraków" na lata 2024-2028

2024-06-06

Od 13 czerwca do 5 lipca 2024 roku odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu Programu "Otwarty Kraków" na lata 2024-2028. To Wasza szansa, by wyrazić swoje opinie, zgłosić uwagi, wnioski i propozycje dotyczące integracji cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych w Krakowie.

Opowieść o kobietach z Krakowa, które zmieniały bieg historii

2024-06-05

Noblistki, artystki, przedsiębiorczynie, filantropki, działaczki, naukowczynie i rewolucjonistki, które odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały czy walczyły o swoje prawa - książka Alicji Zioło „Krakowianki. Twarze polskiej herstorii” to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów. Łączy je Kraków, a także znaczenie dla historii. 24 czerwca w pałacu Potockich odbędzie się poświęcone „Krakowiankom” spotkanie z Alicją Zioło.