Aktualności
Kraków działa na rzecz pomocy pokrzywdzonym w środowisku pracy
2024-09-10
Jak skutecznie reagować na przemoc w miejscu pracy? Jak zapobiec jej eskalacji? Jak rozmawiać z zespołem o problemie i jak realnie pomóc osobom poszkodowanym, bez strat dla pracodawcy, w oparciu o polskie prawo i polskie realia? W Krakowie powstaną rekomendacje w zakresie udzielania skutecznej pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą w środowisku pracy.
22. Objazdowy Festiwal Filmowy – Watchdocs. Prawa Człowieka w Filmie
2024-09-09
15 wyjątkowych filmów dokumentalnych, 5 dyskusji z ekspert/k/ami i aktywist/k/ami, warsztaty (fact-checkingu, zaangażowania obywatelskiego) i spacery eksploracyjne – w tym roku, po raz pierwszy, we wrześniu – odbędzie się 22. krakowska edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCHDOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
„Kobiety w biegu” – dołącz do wyjątkowego treningu!
2024-08-20
Już w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, na terenie dawnej strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi odbędzie się specjalny trening pod hasłem „Kobiety w biegu”! Na uczestniczki czeka wiele atrakcji. W wydarzeniu wezmą udział: Patrycja Bereznowska i przedstawicielka Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie.
Prezydent Krakowa nominowany do Korony Równości
2024-08-07
Korony Równości to wyróżnienie przyznawane osobom i instytucjom zaangażowanym w działalność na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce. W tegorocznej edycji plebiscytu do nagrody został nominowany prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Odzyskać spojrzenie – dekonstrukcja sposobu przedstawiania kobiet w kinie głównego nurtu
2024-08-07
Wraz z Fundacją Autonomia zapraszamy na dwudniowe wydarzenie pt. „Odzyskać spojrzenie – dekonstrukcja sposobu przedstawiania kobiet w kinie głównego nurtu” (projekcja filmu i warsztaty), podczas którego wspólnie przyjrzymy się, jak język wizualny kina wpływa na dyskryminację i uprzedmiotowienie kobiet ponieważ wierzymy, że „nazwanie i pokazywanie zjawiska potrafi zmieniać świat” (Joey Soloway).
Kibicujemy olimpijczykom! Są wśród nich zawodniczki krakowskich klubów
2024-07-23
Do rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich 2024 odliczamy już tylko dni. W Paryżu biało-czerwone barwy reprezentować będzie 213 sportowców. Miejsce w kadrze wywalczyły cztery zawodniczki, które na co dzień trenują w krakowskich klubach sportowych. Dla czworga innych olimpijczyków Kraków był z kolei początkiem sportowej drogi. Dodatkowego dreszczyku emocji dostarczą nam więc: kajakarstwo, wioślarstwo, szermierka, siatkówka halowa, kolarstwo górskie i szosowe oraz pływanie.
Zaprojektujmy inkluzywną przestrzeń publiczną
2024-07-23
Uniwersytet Jagielloński we współpracy z miastem, partnerami społecznymi i biznesowymi realizuje projekt badawczy, którego celem jest zaprojektowanie i stworzenie miejsca w przestrzeni Krakowa przyjaznego dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Trwa badanie potrzeb – wypełnij ankietę.
Więcej różowych skrzyneczek w krakowskich szkołach
2024-07-23
Miasto zakupiło w tym roku 200 dodatkowych różowych skrzyneczek, które przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zostaną rozmieszczone w miejskich szkołach. Pojawią się też w filiach Biblioteki Kraków, ośrodkach sportu i rekreacji oraz miejscach przyjęć klientów Urzędu Miasta Krakowa. Jest to wyjście naprzeciw rosnącej popularności tej inicjatywy i jest postrzegane jako ważny krok w kierunku równości i dostępności.
Przy parku im. Szymborskiej powstanie pawilon poświęcony noblistce
2024-07-02
Fundacja Wisławy Szymborskiej planuje budowę pawilonu poświęconego poetce. Ma się w nim znaleźć m.in. wystawa poświęcona krakowskiej noblistce, wystawy czasowe eksponujące życie literackie miasta, kawiarnio-księgarnio-czytelnia, sala audiowizualna oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe pozwalające na organizację spotkań i festiwali literackich. Pawilon ma powstać na obszarze przylegającym do parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej.
„Życie na poczekaniu”, czyli przedmioty noblistki na wystawie w bibliotece
2024-07-02
Replika biurka Wisławy Szymborskiej z maszyną do pisania, listy, wyklejanki, pocztówki, szkatułki, pozytywki i zapalniczki, a przede wszystkim rękopis oraz maszynopis wiersza „W uśpieniu” – to między innymi te przedmioty związane z krakowską noblistką Wisławą Szymborską znajdą się na wystawie „Życie na poczekaniu”. Wystawę organizowaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej od 30 czerwca można zobaczyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej.