FEMACT-Cities rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wpółpraca międzynarodowa w ramach FEMACT-Cities

Kraków w ramach sieci FEMACT-Cities koncentruje się zatem na luce w implementacji polityki równości płci w szerokim zakresie tematów. Cel sieci jest dwojaki: poprawa wdrażania równości płci na poziomie lokalnym oraz zwiększenie innowacji i wymiany wiedzy na temat równości płci w kwestiach istotnych dla wszystkich partnerów.

Aby to osiągnąć, specjalnie przygotowany program działania sieci zgodnie z metodologią URBACT IV koncentruje się zarówno na czynnikach, które pomagają, jak i utrudniają wdrażanie, od planów równości płci po zarządzanie danymi i zapewnianie wsparcia politycznego dla inicjatyw równościowych, oraz na wymianie wiedzy o najlepszych praktykach między partnerami sieci. Celem jest umocnienie partnerów oraz szerszej publiczności nie tylko w zakresie "co", ale także "jak" realizować równość płci na poziomie lokalnym.

A jakie miasta wchodzą w skład sieci? Bardzo różnorodne! Od kilkutysięcznej Postojny w Słowenii po kilkuset tysięczny Turyn i Kraków, które są największymi miastami sieci.

Poza działaniami na poziomie międzynarodowym, bardzo ważną częścią projektu jest praca w ramach Grupy Lokalnej. Każde miasto wybrało nieco inny temat i zakres prac, wszystkie jednak dotyczą wzmacniania równości płci w przestrzeni miejskiej.

  • Metoropolia Clermont Auvergne z Francji pracuje nad holistycznym planem równości płci opartym na takich wymiarach jak integralność, autonomia, mobilność i emancypacja.
  • Skåne w Szwecji koncentruje się na wsparciu przedsiębiorczości kobiet na poziomie lokalnym.
  • Region Coimbra z Portugalii planują szkolenie dla projektantów miejskich i planistów w celu uświadomienia im kwestii związanych z płcią, które ma pomóc w stworzeniu pierwszego w Portugalii regionalnego planu równości płci.
  • Turyn we Włoszech stara się zaangażować mężczyzn w działania na rzecz równości płci, w tym przygotowania planu równości płci dla ich miasta.
  • Słoweńska Postojna postawiła na dogłębną analizę danych z perspektywy równości płci, by móc lepiej skoordynować działania służące stworzeniu Planu Równości Płci.
  • Region Cluj z Rumunii zaangażował do swoich działań uchodźczynie z Ukrainy oraz kierowczynie pojazdów z taboru transportu publicznego, aby poznać potrzeby specyficznych grup kobiet.
  • Szabolcs na Węgrzech skupia się na grupie młodych kobiet romskich oraz bezpieczeństwie z perspektywy płci.
  • Kraków bada przestrzeń miejską pod kątem dostępności i bezpieczeństwa kobiet po zmroku, młodych dziewcząt, kobiet wykonujących prace opiekuńcze, a także kobiet z niepełnosprawnością będących jednocześnie matkami.

Sieć FEMACT-Cities to także okazja do wymiany dobrych praktyk i inspiracji z zagranicy. W I kwartale 2024 roku reprezentacja Krakowa wzięła udział w wizycie studyjnej w Wiedniu, podczas której była okazja do wysłuchania prezentacji ekspertek z różnych obszarów.

Dr. Mary Dellenbaugh-Losse rozpoczęła spotkanie, przypominając nam, że technologia nie jest „neutralna”, ponieważ oddziałuje na społeczeństwo, a dostęp do przestrzeni to dostęp do społeczeństwa. Jeśli kobiety mają ograniczony dostęp do miejskiej przestrzeni, nie są w stanie w pełni realizować swoich praw obywatelskich. Dlatego tak ważne są prace nad wzmacnianiem równości płci w miastach.

Julia Girardi-Hoog podzieliła się najlepszymi praktykami Wiednia. Zadała prowokujące pytanie „Co to jest dobra architektura?” Przede wszystkim musi dobrze służyć użytkowniczkom i użytkownikom, a nie tylko być piękna z zewnątrz. Dlatego należy w planowaniu miejskim pamiętać o zasadach istotnych z perspektywy płci:

  • miasto krótkich dystansów,
  • ulice głównie bez samochodów,
  • zrównoważony transport,
  • odpowiednie pasy ruchu pieszego,
  • wystarczająco dużo przestrzeni dla różnych grup użytkowników.

Katharina Schwarzfurtner-Lutnik wyjaśniła, jak Wiedeński Zespół Klimatyczny pracuje nad partycypacyjnym budżetem na projekty łagodzenia zmian klimatu i adaptacji klimatycznej.

Ricarda Götz-Preisner przedstawiła sieć FemCities, która skupia 29 partnerskich miast pracujących nad feministyczną przestrzenią miejską z całej Europy, a Kraków jest jej częścią od września 2022 roku!

A już we wrześniu 2024 roku będziemy gościć europejskich partnerów na kolejnym spotkaniu międzynarodowym sieci.


Projekt jest współfinansowany w 80% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027.

URBACT IV logo

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2024-07-02
Data aktualizacji: 2024-07-02
Powrót