Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków rozświetla się na pomarańczowo przeciwko przemocy!

25 listopada w geście solidarności z kobietami, które doświadczały przemocy rozświetliła się kładka im. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna należąca do firmy Emitel na Krzemionkach.

Kampania „Orange the World”, w Polsce pod nazwą „Orange Day”, rozpoczęła się 25 listopada i potrwa 16 dni – do 10 grudnia. Akcję, którą prowadzi Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International, objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Motywem przewodnim tegorocznej akcji jest „Przemocometr”, którego celem jest zwrócenie uwagi na różne formy przemocy, oraz jak pomagać sobie i innym w sytuacjach kryzysowych.

W Krakowie akcję przeprowadza Pierwszy Krakowski Klub Soroptimist International. „Przemocometry” będzie można znaleźć w niektórych oddziałach Biblioteki Kraków. Będą również rozdawane na ulicach, a także przed spektaklami w Teatrze Bagatela. 2 grudnia organizatorzy pojawią się przed Galerią Krakowską, gdzie chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Fakty są zatrważające. Co piąta kobieta w Polsce doświadczyła przemocy, spośród nich jedna na trzy fizycznej lub seksualnej, w tym 22 proc. z rąk partnera. Ponad 20 proc. młodych kobiet zgłasza molestowanie seksualne w internecie.

Przemoc wobec kobiet jest jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji ze względu na płeć. Kobiety stanowią 90 proc. dorosłych ofiar przemocy w rodzinie, ale nie otrzymują kompleksowej pomocy – ich zeznania bywają podważane, a otoczenie często usprawiedliwia sprawcę. Nie pozwólmy na to, aby społeczeństwo nie reagowało na przemoc. Razem jesteśmy silne, bądźcie z nami w geście solidarności z ofiarami z całego świata!

Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie soroptimist.krakow.pl

 

przemoc foto kłądkaprzemoc foto kłądkaprzemoc foto kłądka

pokaż metkę
Osoba publikująca: Nina Gabryś
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-11-27
Data aktualizacji: 2023-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź