Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Dzień Praw Człowieka krakowskie ulice zmieniają nazwy

W nadchodzącą niedzielę, 10 grudnia, celebrować będziemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – szczególne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, upamiętniające podpisanie w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W Krakowie, już po raz trzeci, wybrane ulice na jeden dzień zmienią swoje nazwy, symbolicznie podkreślając kluczowe wartości dla nas wszystkich: szacunku i solidarności.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
Fot. materiały prasowe

Plac Wszystkich Świętych stanie się na jeden dzień placem Praw Człowieka, ul. Wielopole – ul. Równego Traktowania, pl. Centralny im. Ronalda Reagana – pl. Sprawiedliwości Społecznej, ul. Krupnicza będzie nosić nazwę ul. Poszukiwania Dialogu, a al. Focha stanie się al. Braterstwa i Siostrzeństwa.

– Pragniemy tworzyć miasto praw człowieka, włączającą i zbudowaną na szacunku wspólnotę lokalną, wrażliwą i reagującą na krzywdę drugiej osoby. Kraków dla równości to nie tylko hasło, to dziesiątki zadań w obszarze równego traktowania, w edukacji, kulturze, bezpieczeństwie czy zdrowiu, które sprawiają, że Kraków w sposób mądry i inkluzywny odpowiada na różnorodne potrzeby każdej mieszkanki i mieszkańca. W niedzielę, 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka będziemy celebrować najważniejsze dla na wartości, symbolicznie w przestrzeni miasta – mówi inicjatorka akcji Nina Gabryś-Janowska, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

W działania zaangażował się Zarząd Transportu Publicznego, który przygotował tablice z nazwami ulic.

W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka istnieje szczególna potrzeba rozmów na temat równości, szacunku wobec drugiego człowieka i bogactwa, jakie płynie z różnorodności. Biblioteka stanowi naturalne miejsce dla takich dyskusji. Jest to centrum spotkań i źródło opowieści o świecie dla osób w różnym wieku. Książki posiadają zdolność kształtowania wrażliwości oraz opowiadania historie, które potrafią zmienić świat.

Dlatego zachęcamy do odkrywania inspirujących lektur na specjalnej wirtualnej półce równościowej, prezentującej książki dotyczące praw człowieka i poruszające tematykę antydyskryminacyjną.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-12-08
Data aktualizacji: 2023-12-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź