Strona główna rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Kurtyna Kobiet w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

W niedzielę, 17 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa. Wyróżnienia odebrali twórcy spektaklu „1989”, Michał Nowicki za „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”, Juliusz Chrząstowski za rolę w „Salome”, twórcy „Calineczki” oraz „Arcadii”. Wydarzenie zostało połączone z prezentacją nowej kurtyny przygotowanej z okazji jubileuszu 130-lecia Teatru Słowackiego.

Przygotowywana według projektu krakowskiej artystki Małgorzaty Markiewicz ręcznie tkana Kurtyna Kobiet jest formą uhonorowana wybitnych krakowianek, które swoim talentem, mądrością i determinacją zapisały się na kartach historii naszego miasta. Inicjatywa wpisuje się też we współczesny dialog na temat historycznej roli kobiet. Miasto dofinansowało wykonanie kurtyny kwotą w wysokości 150 000 zł.

Kurtynę współtworzyły podlaskie tkaczki Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, krakowskie artystki i teatralne krawcowe. Kurtyna Kobiet to niecodzienna forma uczczenia 130 rocznicy powstania Teatru. Znalazły się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na swoją działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć. Kurtyna Kobiet nie będzie zwykłym przedmiotem użytkowym, lecz dziełem niosącym ważny przekaz: widzowie i widzki będą mogli podziwiać olbrzymią tkaninę-obraz, wyjątkowe dzieło sztuki współczesnej, opowieść o Kobietach powstałą z osnowy i wątku, milionów splecionych nitek.

– To dzieło wyjątkowe, o niezaprzeczalnych walorach artystycznych, które stanowi idealny jubileuszowy prezent zarówno dla wszystkich krakowianek – tych, które współtworzyły historię i tych, które dzisiaj nadają kierunki rozwoju naszemu miastu, jak też dla krakowian/ek i gości. To jednocześnie trwała pamiątka po jubileuszu – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Organizatorzy jubileuszu liczą, że nowa kurtyna pozostanie w pamięci przyszłych pokoleń, podobnie jak data pierwszej publicznej prezentacji w Krakowie słynnej Kurtyny Siemiradzkiego, która miała miejsce 18 kwietnia 1894 roku.

Przeczytaj więcej o kutynie na stronie Teatru

pokaż metkę
Autor: nina
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-12-18
Data aktualizacji: 2024-01-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź