Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

22. Objazdowy Festiwal Filmowy – Watchdocs. Prawa Człowieka w Filmie

15 wyjątkowych filmów dokumentalnych, 5 dyskusji z ekspert/k/ami i aktywist/k/ami, warsztaty (fact-checkingu, zaangażowania obywatelskiego) i spacery eksploracyjne – w tym roku, po raz pierwszy, we wrześniu – odbędzie się 22. krakowska edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCHDOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Fot. Fundacja Juniper

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z organizator(k)ami edycji lokalnej festiwalu – fundacją Juniper, kinem Paradox oraz przy wsparciu Miasta Krakowa – zapraszają na festiwal w dniach 26-29.09.2024.

Festiwal jest okazją do tego, żeby oglądając filmy i uczestnicząc na żywo w spotkaniach, dyskusjach i warsztatach oraz spacerach eksploracyjnych - w atmosferze szacunku i odwagi - poszukiwać lepszego zrozumienia dla najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań współczesnego świata: dezinformacji i inwigilacji, etyki w mediach i roli sztucznej inteligencji, unijnej polityki migracyjnej i konfliktów zbrojnych, kryzysu klimatycznego i nierówności, uzależnień i zdrowia psychicznego, mobilizacji dziewczyn* i kobiet* w walce z molestowaniem seksualnym i ubóstwem menstruacyjnym.

W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć m.in. nagradzane dokumenty i prace nagradzanych reżyserów/ek, takie jak: „20 Dni w Mariupolu” - film laureatów nagrody Pulitzera, zdobywcę Oscara® w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” i nagrody BAFTA® oraz zwycięzcę najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA; czy debiut Mariusza Rusińskiego „Moja siostra” wyróżniony nagrodą im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego artysty/artystki na Festiwalu Nowe Horyzonty, a także obraz pt. „Plan C. Nie będziesz szła sama” Tracy Droz Tragos czy dokumentalny debiut Kasi Smutniak „Mur”.

Wśród zaproszonych gości/ń są m.in.: prof. Bogdan de Barbaro, Monika Szafrańska - b. współpracownica Stowarzyszenia Demagog, aktywistki i ekspertki Dziewczyńskiej* Grupy Doradczej Juniper (Hanna Nikanava) i Różowej Skrzyneczki (Ada Klimaszewska), a także dr Ewa Górska, Patrycja Król, Alina Palęcka, dr hab. prof. UKEN Marcin Urbaniak – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W piątek, 27 września dodatkowo zapraszamy szkoły na projekcje filmów „Ambasadorka z TikToka” i „Zróbmy hałas” oraz warsztat o zaangażowaniu obywatelskim.

Zapraszamy wszystkie osoby bez względu na grubość portfela, stopień sprawności, płeć, pochodzenie, orientację, czy inne tożsamości.

Wstęp wolny na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące po pobraniu bezpłatnych wejściówek. Projekcje odbędą się w przestrzeniach dostępnych dla osób korzystających z wózków.

Szczegółowy program w załączonej ulotce, oraz w wydarzeniu: https://fb.me/e/3UhPSIRJB (możliwość pobierania bezpłatnych wejściówek już od 12 września).

Zapisy na warsztat z wojennego factcheckingu: https://fb.me/e/2mzB2tpUz (liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń).

Zapisy na "Stwórzmy sobie miasto: https://forms.gle/nrgHL8oCaRvaGnPR7 (liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń).

Zapisy na projekcje dla szkół: Kontakt: info@kinoparadox.pl (obowiązują zapisy do dnia 20 września; liczba miejsc ograniczona).

Organizatorka główna: Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Organizatorki lokalne: fundacja Juniper i Kino Paradox.

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska („Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations. Współfinansowanie edycji krakowskiej festiwalu: Miasto Kraków.

Partnerzy: ChaiKola. Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza.


Kontakt:

Monika Kilian (kino Paradox): mkilian@cmjordan.krakow.pl

Dr Magdalena Stoch, Agata Teutsch (fundacja Juniper): juniper.fundacja@gmail.com

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2024-09-09
Data aktualizacji: 2024-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź