Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

In vitro dla krakowianek

Kraków w roku 2022 rozpoczął wsparcie dla par walczących z niepłodnością i dofinansowanie zabiegów in vitro. Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa został przedłużony na lata 2023–2025.

Z programu skorzystać mogą mieszkanki i mieszkańcy Krakowa, którzy spełniają określone kryteria, m.in. wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-42 lata. Konieczne jest spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Miernikiem efektywności realizacji programu jest ograniczenie zjawiska niezamierzonej bezdzietności wśród mieszkańców Krakowa poprzez prognozowany wzrost liczby narodzin o około 150 dzieci rocznie.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem krakowian i krakowianek. W roku 2022 z dofinansowań do procedury zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało 201 par, a na ten cel przeznaczono 1 milion zł. Docelowo rocznie  dofinansowanie ma pozwolić dla  360 par każdego roku.

Pary, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają dofinansowanie do jednej zindywidualizowanej procedury w wysokości:

  • do 5 000 zł w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego, procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie – dawstwa męskich komórek rozrodczych oraz procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie – dawstwa żeńskich komórek rozrodczych
  • do 2 500 zł w przypadku procedury adopcji zarodka.

Dodatkowo pary będą miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa, specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

„Mamy możliwość wsparcia osób dotkniętych niepłodnością, możemy dać wielu osobom szansę na szczęście, jakie daje rodzicielstwo. Jest tak wiele par, którym nie tylko można, ale trzeba pomóc” –  mówi o programie Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta ds. polityki równościowej 

KONTAKT W SPRAWIE PROGRAMU:

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, Referat Ds. Zdrowia

Jana Dekerta 24, 30-703 Kraków

Tel. 12-616-9492

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-01-17
Data aktualizacji: 2023-01-17
Powrót