Krakowianki rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Dokument archiwalny

Miesiąc Krakowianek w Bibliotece Kraków

 

BIBLIOTEKA

Miesiąc Krakowianek 2024
w BIBLIOTECE KRAKÓW

 

01.-29.03.24, w godz. otwarcia biblioteki
Wystawa " Saga kobiet Krakowskich"
Filia nr 1, ul. J. Dietla 80/82

Wystawa książek poświęconych znanym krakowiankom ze szczególnym uwzględnieniem cyklu „Krakowski Szlak kobiet”. Zaprezentowane zostaną biogramy i zdjęcia najpopularniejszych kobiet. Co tydzień przedstawiane będą inne sylwetki. Prezentowana będzie też literatura związana z zajęciem lub zawodem tych krakowianek.

01.03.24, godz. 17.30
Taniec, który łączy - dla córek, mam i babć
Filia nr 56, Oddział dla dzieci, os. Zgody 7

Warsztaty tańca w kręgu dla córek, mam i babć. Instruktorka Justyna Dragan nauczy uczestniczki prostych kroków tańca, który łączy pokolenia i pozwala dobrze się bawić. Zapisy mailowe lub telefoniczne w Oddziale dla dzieci Filii nr 56

01.-29.03.24, w godz. otwarcia biblioteki
Malarstwo i rysunek Marty Bogusz
Biblioteka Główna Informatorium, ul. Powroźnicza 2

Artystka z wykształcenia jest architektką i konserwatorką, a z zamiłowania malarką, poetką, fotografką. Maluje ludzi i ich marzenia, a także świat przyrody, zabytki oraz ludzi z nimi związanych. Marta Bogusz obecnie należy do grupy malarskiej Grupa krakowska z Willi Decjusza. Na wystawie będzie można oglądać jej prace wykonane w 2023 roku.

01.-29.03.24, w godz. otwarcia biblioteki
Wystawa "Wiosna jest kobietą"
Filia nr 21, Wypożyczalnia dla dorosłych, ul. Królewska 59

Prezentacja obrazów artystów z Bronowickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich w Krakowie, którzy w swoich pracach zaprezentowali kobiety.

01.-29.03.24, w godz. otwarcia biblioteki
Czerwona sukienka - Prezentacja obrazu Joanny Tokarczyk
Filia 21, Wypożyczalnia dla dzieci
ul. Królewska 59

Prezentacja obrazu Joanny Tokarczyk – malarki i graficzki, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała malarstwo, a następnie obroniła dyplom na Wydziale Grafiki i Komunikacji Multimedialnej.

02.03.24, godz. 9.15 - 13.45
(Z)ręcznie
Biblioteka Główna Informatorium, ul. Powroźnicza 2

Cykliczne spotkanie dla osób zainteresowanych poznawaniem różnych technik prac ręcznych – dzierganiem na drutach, szydełkowaniem, frywolitką lub haftem. W luźnej i niezobowiązującej atmosferze wzajemnej współpracy uczestnicy o zróżnicowanym poziomie umiejętności wymieniają się doświadczeniem, demonstrują swoje prace, omawiają nowe włóczki i projekty.

06.03.24, godz. 13.00-15.00
Witraże na dzień kobiet
Filia 21, Wypożyczalnia dla dzieci, ul. Królewska 59

Zajęcia plastyczne dla dzieci od 6 lat zorganizowane z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Uczestnicy z bibuły i przygotowanych szablonów wykonają witraże z wizerunkami sławnych Polek. Po zakończeniu warsztatów zostanie zaprezentowana Dziewczyńska Półka, znajdujące się na niej książki oraz omówione zostaną postacie Polek znajdujących się na witrażach.

14.03.24, godz. 18.00
"Łakome" - Spotkanie z Małgorzatą Lebdą
Klub Dziennikarzy "Pod Gruszka", ul. Szczepańska 1

Spotkanie z Małgorzatą Lebdą na temat książki Łakome. Małgorzata Lebda dorastała w beskidzkiej wsi, jest autorką sześciu książek poetyckich, w tym Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), Mer de Glace (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022) oraz debiutanckiej powieści Łakome. Redaktorka, naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury, ultramaratonka, jurorka nagrody Krakowska Książka Miesiąca. Spotkanie poprowadzi Georgina Gryboś.

19.03.24, godz. 13.20
Światłość i mrok Małgorzaty Niezabitowskiej
Filia nr 24, ul. Na Błonie 13 d

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Uczestnicy omówią książkę Małgorzaty Niezabitowskiej pt. Światłość i mrok. Jest to historia wielkiej miłości, opowieść pełna dramatycznych zwrotów, w której splatają się losy wielu postaci o wyrazistych, mocnych charakterach. Zapisy mailowe lub telefoniczne w Filii nr 24.

20.03.24, godz. 17.30
Stulecie – Herbjørg Wassmo
Filia nr 48, os. Bohaterów Września 26 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy omówią książkę norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo. Pozycja opowiada o trzech pokoleniach kobiet rodziny Wassmo, o ich trudach, pragnieniach i tęsknocie za innym życiem. Zapisy mailowe lub telefoniczne w Filii nr 48.

28.03.24, godz. 18.00
Wręczenie Nagrody "Książka Miesiąca" - Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk
Filia 21, Czytelnia naukowa, ul. Królewska 59

Wręczenie nagrody Krakowska Książka Miesiąca połączone ze spotkaniem z Katarzyną Kobylarczyk – autorką książki Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci. Pisarka opisuje jeden z najbardziej wstrząsających rozdziałów w najnowszej historii Hiszpanii, który nadal jest pełen pytań bez odpowiedzi.


Program wydarzeń może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-02-22
Data aktualizacji: 2024-04-05
Powrót