Nagrody i wyróżnienia
Działania Krakowa na rzecz równości coraz bardziej się rozwijają i są coraz szerzej dostrzegane. Nasze pierwsze projekty już zostały docenione w prestiżowych konkursach. Bardzo się cieszymy i jest to ogromna inspiracja do dalszej pracy!
Nagroda „Równowaga" dla Urzędu Miasta Krakowa
13 października 2023 roku w Sopocie na Europejskim Forum Nowych Idei Urząd Miasta Krakowa otrzymał Nagrodę Specjalną dla administracji publicznej i samorządowej w konkursie „Równowaga" dla prokobiecych pracodawców.
Celem konkursu jest wyróżnienie wśród pracodawców, tych którzy angażują się na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Organizatorami konkursu są: Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja Share the Care i Kulczyk Foudation. W konkursie Jury oceniało obszary takie jak: polityka równości, rozwój i edukacja, równowaga praca-dom, luka płacowa i działania na rzecz zdrowia.
Urząd Miasta został doceniony m.in. za stworzenie i wdrażanie pierwszego w Polsce na poziomie samorządu Planu Równości Płci. W ostatnich dwóch latach wspólnie z pracownikami i pracowniczkami powstała strategia równościowa, która pozwala przeciwdziałać dyskryminacji, monitorować lukę płacową, upowszechniać idee work&life balance, język inkluzywny i wzmacniać osoby zatrudnione.
Program miejski „Przedsiębiorcze Krakowianki” nagrodzony na etapie krajowym Europejską Nagrodą Promocji Przedsiębiorczości 2023 (EEPA 2023)
Program „Przedsiębiorcze Krakowianki” wygrał krajowy etap Europejskich Nagród Promocji Przedsiębiorczości 2023 (EEPA 2023) i został zakwalifikowany do etapu europejskiego EEPA 2023.
Nagroda to inicjatywa Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP. Konkurs EEPA jest wyróżnieniem najlepszych inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości w Europie. Konkurs jest adresowany do władz krajowych, regionalnych lub lokalnych bądź partnerstw publiczno-prywatnych, a także do MŚP.
Program „Przedsiębiorcze krakowianki” odpowiada na pytania: jakie bariery napotykają kobiety na swojej drodze zawodowej? Jak łączyć macierzyństwo z biznesem? Jak założyć swój biznes i zdobyć niezależność? Urząd Miasta Krakowa uruchamiając program pragnie wzmacniać rolę i pozycję kobiet na rynku pracy i w biznesie, promując idee przedsiębiorczości i innowacji. „Przedsiębiorcze Krakowianki” powstały we współpracy z organizacją pozarządową – Fundacją „Mamo Pracuj”, która od ponad 12 lat aktywnie wspiera kobiety w powrocie na rynek pracy. W program zaangażowany jest także Punkt Obsługi Przedsiębiorcy Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK, którego specjaliści i specjalistki prowadzą warsztaty zachęcające kobiety do otwarcia własnej działalności gospodarczej.
Kraków – samorząd przyjazny kobietom!
Miasto Kraków otrzymało wyróżnienie w plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”. Wyróżnienie jest efektem projektu, który był realizowany od września ubiegłego roku przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazetę Wyborczą”. Do polskich samorządów trafiła specjalna ankieta, w której zadano pytania o działania na rzecz kobiet, m.in. programy wspierające, działania antydyskryminacyjne, czy też programy refundacji in vitro i parytet kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach. Podczas gali uhonorowano samorządy, które wykazały się największą aktywnością w realizacji polityki równościowej wobec kobiet.
Kraków w gronie laureatów konkursu „Zdrowy Samorząd 2023” za program dofinansowania zabiegów in vitro
W marcu 2023 Urząd Miasta Krakowa został laureatem w konkursie Zdrowy Samorząd. Nagroda została wręczona podczas organizowanego w Katowicach w dniach 9-10 marca VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Nagroda została przyznana za program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro”. W 2022 r. samorząd przeznaczył 1 mln zł na ten cel, co pozwoliło na przyznanie dofinansowania 201 parom. Z pierwszego miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie i krakowianki, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem.