Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nagrody i wyróżnienia

Działania Krakowa na rzecz równości coraz bardziej się rozwijają i są coraz szerzej dostrzegane. Nasze pierwsze projekty już zostały docenione w prestiżowych konkursach. Bardzo się cieszymy i jest to ogromna inspiracja do dalszej pracy!

Nagroda „Równowaga" dla Urzędu Miasta Krakowa

rownowaga

13 października 2023 roku w Sopocie na Europejskim Forum Nowych Idei Urząd Miasta Krakowa otrzymał Nagrodę Specjalną dla administracji publicznej i samorządowej w konkursie „Równowaga" dla prokobiecych pracodawców.

Celem konkursu jest wyróżnienie wśród pracodawców, tych którzy angażują się na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Organizatorami konkursu są: Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja Share the Care i Kulczyk Foudation. W konkursie Jury oceniało obszary takie jak: polityka równości, rozwój i edukacja, równowaga praca-dom, luka płacowa i działania na rzecz zdrowia.

Urząd Miasta został doceniony m.in. za stworzenie i wdrażanie pierwszego w Polsce na poziomie samorządu Planu Równości Płci. W ostatnich dwóch latach wspólnie z pracownikami i pracowniczkami powstała strategia równościowa, która pozwala przeciwdziałać dyskryminacji, monitorować lukę płacową, upowszechniać idee work&life balance, język inkluzywny i wzmacniać osoby zatrudnione.

Więcej informacji na www.rownosc.krakow.pl.

Program miejski „Przedsiębiorcze Krakowianki” nagrodzony na etapie krajowym Europejską Nagrodą Promocji Przedsiębiorczości 2023 (EEPA 2023)

EEPA Cat 1 national winners.png

Program „Przedsiębiorcze Krakowianki” wygrał krajowy etap Europejskich Nagród Promocji Przedsiębiorczości 2023 (EEPA 2023) i został zakwalifikowany do etapu europejskiego EEPA 2023.

Nagroda to inicjatywa Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP. Konkurs EEPA jest wyróżnieniem najlepszych inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości w Europie. Konkurs jest adresowany do władz krajowych, regionalnych lub lokalnych bądź partnerstw publiczno-prywatnych, a także do MŚP.

Program „Przedsiębiorcze krakowianki” odpowiada na pytania: jakie bariery napotykają kobiety na swojej drodze zawodowej? Jak łączyć macierzyństwo z biznesem? Jak założyć swój biznes i zdobyć niezależność? Urząd Miasta Krakowa uruchamiając program pragnie wzmacniać rolę i pozycję kobiet na rynku pracy i w biznesie, promując idee przedsiębiorczości i innowacji. „Przedsiębiorcze Krakowianki” powstały we współpracy z organizacją pozarządową – Fundacją „Mamo Pracuj”, która od ponad 12 lat aktywnie wspiera kobiety w powrocie na rynek pracy.  W program zaangażowany jest także Punkt Obsługi Przedsiębiorcy Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK, którego specjaliści i specjalistki prowadzą warsztaty zachęcające kobiety do otwarcia własnej działalności gospodarczej.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.

Kraków – samorząd przyjazny kobietom!

samorząd przynazny.jpg

Miasto Kraków otrzymało wyróżnienie w plebiscycie „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom”. Wyróżnienie jest efektem projektu, który był realizowany od września ubiegłego roku przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazetę Wyborczą”. Do polskich samorządów trafiła specjalna ankieta, w której zadano pytania o działania na rzecz kobiet, m.in. programy wspierające, działania antydyskryminacyjne, czy też programy refundacji in vitro i parytet kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach. Podczas gali uhonorowano samorządy, które wykazały się największą aktywnością w realizacji polityki równościowej wobec kobiet.

Kraków w gronie laureatów konkursu „Zdrowy Samorząd 2023” za program dofinansowania zabiegów in vitro

W marcu 2023 Urząd Miasta Krakowa został laureatem w konkursie Zdrowy Samorząd. Nagroda została wręczona podczas organizowanego w Katowicach w dniach 9-10 marca VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Nagroda została przyznana za program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro”. W 2022 r. samorząd przeznaczył 1 mln zł na ten cel, co pozwoliło na przyznanie dofinansowania 201 parom. Z pierwszego miejskiego programu mogli skorzystać krakowianie i krakowianki, którzy spełnili odpowiednie kryteria. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-11-02
Data aktualizacji: 2023-11-02
Powrót