Kultura dostępna
Kultura dla wszystkich, bez barier, poszukująca innowacyjnych rozwiązań – tak pragniemy kształtować naszą miejską ofertę. Krakowskie instytucje kultury w ostatnich latach pracują intensywnie nad zapewnieniem coraz większej dostępności, ale także wzmocnieniem artystów i artystek z niepełnosprawnością.
Muzeum Krakowa realizuje program „Kraków naprawdę dla wszystkich”, w ramach którego organizowane są spotkania dla osób ze szczególnymi potrzebami. Muzeum Krakowa jest również zaangażowane w wypracowanie „Standardów dostępnych wystaw i wydarzeń w Muzeum Krakowa”.
Krakowskie Biuro Festiwalowe prowadzi m.in. „Kraków dla Wszystkich” specjalny profil na Facebooku, który jest miniprzewodnikiem po kulturze w Krakowie dla osób z niepełnosprawnościami, ich opiekunów/ek i przyjaciół oraz dla seniorów/ek.
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie podejmuje m.in.: działania mające na celu rozwój kompetencji zespołu – cykl szkoleń z zakresu obsługi zwiedzających, kreowania dostępnej promocji i komunikacji, oraz uwrażliwiania na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, spotkania i konsultacje ze specjalistami, ekspertami dostępności i osobami z niepełnosprawnością, działania mające na celu poprawę drogi, jaką muszą przejść osoby ze szczególnymi potrzebami do i z muzeum.
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida rozpoczął w 2022 roku realizację projektu „NORWID – DOSTĘPNY!” , który zakłada m.in. szkolenia w zakresie dostępności dla wszystkich pracowników instytucji, analizę dostępności oferty i zasobów Ośrodka oraz likwidację wybranych, zdiagnozowanych barier w dostępności instytucji, w tym również poprawa dostępności architektonicznej (np. montaż poręczy, likwidacja progów).
W Bibliotece Kraków gromadzimy księgozbiór, którego zakres treściowy przydatny jest osobom z niepełnosprawnością oraz członkom ich rodzin. Dostępne są materiały, które pobudzają i wspierają zainteresowania, rekompensują fizyczne i psychiczne ograniczenia, odpowiadają różnym poziomom kompetencji czytelniczych. W Bibliotece Kraków udostępniane są osobom niewidomym, niedowidzącym oraz seniorom zbiory na CD, DVD, MP3 oraz w formacie DAISY. Także w wielu placówkach dostępne są pomoce optyczne w postaci lup i linijek i stanowiska komputerowe dla osób niedowidzących. Biblioteka Kraków oferuje osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym lub starszym także bezpłatną usługę „Książka do domu”. Książki dostarczane są przez bibliotekarza z filii bibliotecznej znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania czytelnika.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest w pełni przystosowany do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkowo w MOCAK-u istnieje możliwość organizacji grupowego zwiedzania Muzeum z przewodnikiem, a także warsztatów, dostosowanych do potrzeb odbiorców w spektrum autyzmu oraz wysoko wrażliwych, a także oferowane jest zwiedzanie dla osób niesłyszących i słabosłyszących, z niepełnosprawnością intelektualną oraz niewidomych i słabowidzących.