Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pamiętamy o naszych bohaterkach na Wszystkich Świętych!

Już niedługo Wszystkich Świętych i w tym roku, już po raz trzeci na grobach wyjątkowych kobiet pojawiają się specjalne znicze „Kraków pamięta”. W ten symboliczny sposób chcemy podkreślić, jak ważna jest pamięć o wspaniałych artystkach, farmaceutkach, sportowczyniach, działaczkach, pisarkach i aktorkach, które zmieniały Kraków przez wieki.

Historia krakowianek zasługuje na upamiętnianie. Na stronie Zarządów Cmentarzy Komunalnych w zakładce „Znane postaci” cały czas uzupełniamy informację o znanych i nieznanych mieszkankach naszego miasta, które spoczywają na cmentarzu Rakowickim. Na czele z pierwszymi studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego – Janiną Kosmowską i Stanisławą Dowgiałło i ASP – Zofią Baltarowicz-Dzielińską, Kazimierą Bujwidową, Antoniną Hoffman, Jadwigą Jędrzejowską, Władysławą Habichtówną, Wandą Bobkowską, Heleną Modrzejewską, Wisławą Szymborską czy Ewą Demarczyk.

– Nasze miasto prze wieki tworzyły niezwykłe krakowianki, o których pamięć z biegiem lat często się zacierała. Nie możemy na to pozwolić, odzyskiwanie tej "brakującej połowy dziejów" to dla nas bardzo ważne zadanie. Historia buduje w nas poczucie tożsamości, daje poczucie przynależności i często daje ogrom inspiracji - nie może zabraknąć w niej kobiet i ich niezwykłych osiągnięć, odkryć i dzieł. Pamięć o mieście powinna być opowiadana wielowymiarowo i z uwzględnieniem wszystkich głosów, także tych kobiecych! – mówi Nina Gabryś-Janowska, organizatorka akcji i Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej.

Zapraszamy do zwiedzania Cmentarza Rakowickiego kobiecym szlakiem, który stworzony został przez Urząd Miasta Krakowa wspólnie z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.
 

Wystarczy ściągnąć spacerownik i rozpocząć herstoryczne poszukiwania!

 

cmentarz

pokaż metkę
Autor: Nina Gabryś-Janowska
Osoba publikująca: Nina Gabryś
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2023-10-24
Data aktualizacji: 2023-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź