Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Maj Równości 2024

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do udziału w wydarzeniach odbywających się w ramach IV już edycji „Maja Równości”. Zaplanowane spotkania, projekcje i wystawy poruszają tematykę praw człowieka, dyskryminacji, wykluczenia, szukają sposobów przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom, inspirują do równościowych poszukiwań.

Fot. materiały prasowe

Kultura jest prawdziwą przestrzenią wolności, a o wolności nie może być mowy bez równości, bez wzajemnego szacunku i zrozumienia. Sztuka uczy wrażliwości i daje głos, tym którzy tak często w historii nie byli słyszani. Pokonuje bariery, buduje poczucie wspólnoty i nadzieję na świat lepszy, wolny od okrucieństwa wojny i destrukcji konfliktu.

Program Maja Równości:

7.05.2024, godz. 18.00
Listy empatii
Klub Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Centrum A bl. 6a

Inicjatywa ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na tematy związane z prawami człowieka, wolności i szacunku. W tegorocznej edycji wydarzenia zapraszamy do Klubu Jędruś na spotkanie otwarte zatytułowane „Listy empatii”. Będzie to czas na wymianę doświadczeń związanych z życiowymi radościami i trudnościami, szczególnie tymi związanymi z doświadczaniem seksualności oraz jej społeczną akceptacją lub jej brakiem. W trakcie spotkania będziemy mogli napisać listy skierowane do osób, którym potrzebne jest słowo wsparcia. Pisząc listy możemy poddać swoje poglądy i czyny przemyśleniu.  Może chodzi o nas samych, a może mamy wśród swoich współpracowników, grona znajomych czy rodziny osobę, która potrzebuje sojusznika. Może będzie to okazja, aby stać się właśnie nim? Spotkanie nie ma charakteru terapeutycznego, jest natomiast przestrzenią wolną i bezpieczną. Wstęp wolny.

9.05.2024, godz. 17.30
Nie tylko feminatywy – o języku inkluzywnym
Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24

Organizacja TęczUJ zaprasza na warsztaty z języka inkluzywnego wobec osób transpłciowych i niebinarnych! Podczas warsztatów poruszymy różne rodzaje języków osób niebinarnych i kwestię tego, jak mówić i pisać, aby nie wykluczać. Porozmawiamy o tym, jak możemy wprowadzić język inkluzywny do naszego życia i wszelkich niuansach z tym związanych. Zdobytą wiedzę osoby uczestniczące będą miały szanse przećwiczyć podczas warsztatów. Na warsztaty zapraszamy wszystkie osoby, które są zainteresowane powiększeniem swoich umiejętności w zakresie inkluzywności w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i odpowiemy na nurtujące Was pytania.

Link do zapisów: https://app.evenea.pl/event/kobietyobjasniajaswiat0905/

10.05.2024, godz. 18.00
NAKLEJ swoje ZDANIE – warsztaty tworzenia wlepek

Klub Kultury „Przegorzały”, ul. Kamedulska 70

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty tworzenia wlepek o tematyce LGBT+! To doskonała okazja, aby wyrazić siebie i swoje wartości w kreatywny sposób, a także stworzyć unikalne wlepki, które mogą stać się symbolem Twojego zaangażowania w walkę o równe prawa dla wszystkich. Stworzone przez uczestników oraz uczestniczki prace mogą się przydać podczas krakowskiego Marszu Równości 18 maja.

Link do zapisów: https://przegorzaly.dworek.eu/wydarzenia/naklej-swoje-zdanie-warsztaty-tworzenia-wlepek/

11.05.2024, godz. 13.00
Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla Dzieci

Kino Studyjne Sfinks, Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5, Kraków (sala: Mały Metraż)

WSZYSTKIE DŹWIĘKI CISZY (film fabularny, reż. Nicole van Kilsdonk, Holandia 2023, napisy, wiek: 10+, czas trwania: 1 godz. 32 min.)

Jamie właśnie rozpoczęła naukę w szkole z internatem dla niesłyszących. Gdy dowiaduje się, że jej ukochana babcia zachorowała i trafiła do szpitala, dziewczyna razem z nowopoznaną koleżanką potajemnie wyrusza w daleką podróż do Paryża. Szybko okazuje, że wyprawa będzie trudniejsza niż zakładała. Film rekomendowany jest przez Zespół Edukatorów Filmowych, którzy w swojej opinii podkreślają, że jest to ważna opowieść o kulturze głuchych. W atrakcyjną formę wplecionych zostało wiele elementów edukacyjnych dotyczących funkcjonowania osób głuchych. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem młodych uczestników i uczestniczek spotkania filmowego.

Bilety: 10 zł / osoba.

13.05.2024, godz. 17.00
Hello Music and Sketch - Arts and Healing Workshops

Miejsce Otwarte, os. Górali 24

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na wyjątkowe warsztaty prowadzone przez grupę utalentowanych muzyków z USA i Ukrainy, którzy za swoją misję stawiają działania twórcze na rzecz sprawiedliwości społecznej, budowania pokoju oraz walki z dyskryminacją i uciskiem. Podczas naszych warsztatów będziemy łączyć różne style artystyczne, aby stworzyć przestrzeń pielęgnowania więzi, poprawienia poczucia własnej wartości, celebracji tożsamości kulturowej oraz uzdrawiania.

Zajęcia przeznaczone dla młodych 7+. Link do zapisów wkrótce.

13.05.2024, godz. 18.00
Lekcja historii queer

Centrum Wielokulturowe, Zabłocie 20A

Jak kształtowały się losy i prawa osób LGBTIQ+? Skąd wziął się ten skrót i co oznaczają te litery? Jakie są najważniejsze postacie z historii queer? Dowiecie się o tym (i wielu innych rzeczach!) podczas krótkiej lekcji historii.

Otwarte spotkanie w języku angielskim; szczegóły na FB Fundacji IB Polska

13.05.2024, godz. 18.30
Widzialność lesbijek

Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24

Na spotkaniu z Zuzanną Markowicz porozmawiamy o widzialności lesbijek w kulturze i historii.

14.05.2024, godz. 10.00
usłyszMY się - KOMUNIKACJA, KTÓRA BUDUJE MOSTY - WARSZTAT NVC DLA KADR KULTURY

ARTzona, Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4

Warsztat dla osób pracujących w kulturze, podczas którego uczestnicy i uczestniczki przyjrzą się bliżej własnej komunikacji i podejściu Porozumienia bez Przemocy. Przyjrzą się wspólnie co otwiera nas na kontakt z drugim człowiekiem, jak uważność i empatia mogą nas wesprzeć w takiej otwartej komunikacji, a także jakie komunikaty, słowa, zachowania sprawiają, że zmniejsza się nasza wzajemna chęć kontaktu. Porozmawiają także o empatii – czym ona jest, a czym nie oraz modelowi czterech kroków w komunikacji empatycznej. W trakcie warsztatu poznają praktyczne narzędzia służące komunikacji z innymi – z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów, z trenerami i trenerkami, ze sobą nawzajem w zespole. Dowiedzą się  jak słuchać i jak rozmawiać, aby usłyszeć się nawzajem, jak być uważnym i uważną oraz empatycznym i empatyczną na siebie i osoby, z którymi współpracujemy.  Warsztat dla pracowniczek i pracowników sektora kultury, osób pracujących w organizacjach pozarządowych, liderów, liderek swoich społeczności, lokalnych aktywistów/aktywistek, studentów i studentek kierunków kształcących kadry kultury. Zapisy: https://formularze.okn.edu.pl/index.php/e-form/108.html

Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

15.05.2024, godz. 18.00
Jak wychowywać chłopaków w XXI wieku? Współczesne spojrzenie na męską wrażliwość / How to raise boys in the 21st century? A contemporary look at male sensitivity

Centrum Wielokulturowe, Zabłocie 20A

Szkolenie z Diversity Hub – spotkanie dla rodziców w języku polskim z tłumaczeniem na angielski; zapisy przez wydarzenie na FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

16.05.2024, godz. 17.00
Budowanie Otwartych Rodzin: Różnorodność Płciowa i Seksualna
Miejsce Otwarte, os. Górali 24

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców na warsztaty poświęcone tematyce różnorodności płciowej i seksualnej, prowadzone we współpracy z Fundacją Chimera Kultur. Podczas naszych spotkań będziemy omawiać szeroki zakres zagadnień związanych z różnorodnością płciową i seksualną, w tym różne tożsamości płciowe i orientacje seksualne. Pragniemy stworzyć przestrzeń do refleksji i dyskusji na temat tego, jak lepiej zrozumieć i zaakceptować różnorodność, zarówno w kontekście społecznym, jak i w naszych rodzinach. Jednym z głównych tematów warsztatów będzie także rozmowa z dziećmi na temat różnorodności płciowej i seksualnej. Będziemy wspólnie poszukiwać skutecznych sposobów na prowadzenie tych ważnych rozmów, dbając o to, aby nasze dzieci czuły się bezpieczne i zrozumiane. Dołącz do naszego spotkania, aby razem zgłębiać wiedzę i umiejętności potrzebne do budowania otwartych, akceptujących i wspierających rodzin! Link do zapisów wkrótce.

17.05.2024, godz. 17.30
Spacer w ramach cyklu Kraków na okrągło: Równość po krakowsku

Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w KFK, ul. Mikołajska 2, oraz na stronie bilety.krakowskieforum.pl.

17.05.2024, godz. 19.00
Narodziny totalitaryzmów – warsztaty edukacyjne dla młodzieży: 15–18 lat

Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

Prowadzenie: Jan Grabowski.
Koszt zajęć - 5,00 zł
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl

17.05.2024, godz. 21.00 i 22.30
Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu - oprowadzanie po wystawie czasowej
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

Prowadzenie: Piotr Figiela, Aleksandra Gaj
Koszt zajęć - 5,00 zł
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl

17.05.2024, godz. 21.30
Krakowskie getto w relacji świadków - spacer edukacyjny po terenie dawnego getta

Prowadzenie: Jan Grabowski.
Koszt zajęć - 5,00 zł
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl

18.05.2024, godz. 18.00
Spacer queerowymi śladami w Krakowie w języku polskim

Centrum Wielokulturowe, Zabłocie 20A

Zapisy przez wydarzenie na FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

21.05.2024, godz. 10.00
JAK BUDOWAĆ RELACJE? O KOMPETENCJACH PRZYSZŁOŚCI W ŚWIECIE PEŁNYM ZMIAN / WARSZTAT

ARTzona, Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4

Emocje, relacje, więź - to kompetencje przyszłości, które w świecie permanentnej zmiany są potrzebne w pracy animatorów i animatorek. Celem warsztatu jest przyjrzenie się emocjom, znaczeniu komunikacji i uważności na potrzeby innych, a także poruszenie zagadnień związanych ze wzmacnianiem takich kompetencji jak budowanie relacji, współpraca zespołowa czy praca w partnerstwie. Mapując zagadnienia, uczestnicy i uczestniczki zastanowią się, jak projektować działania w instytucjach, by odpowiadały realnym potrzebom osób korzystających z oferty instytucji, by wzmacniały ich poczucie bezpieczeństwa oraz dawały przestrzeń do współtworzenia działań. Warsztat dla pracowniczek i pracowników sektora kultury, osób pracujących w organizacjach pozarządowych, liderów, liderek swoich społeczności, lokalnych aktywistów/aktywistek, studentów i studentek kierunków kształcących kadry kultury. Zapisy: https://formularze.okn.edu.pl/index.php/e-form/109.html

Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

22.05.2024, godz. 17.00
Różnorodni, a tacy sami

Miejsce Otwarte, os. Górali 24

Czy czujesz, że Twoja historia jest istotna? Czy chcesz wspólnie z nami stworzyć coś pięknego, co będzie odzwierciedleniem naszej różnorodności i jednocześnie jedności? Dołącz do naszego spotkania, gdzie w otwartej i przyjaznej atmosferze zbudujemy razem patchworkowy kolaż, który będzie manifestem równości i akceptacji.

Nie ważne, skąd pochodzisz, jakiego jesteś wieku czy płci. Każdy jest mile widziany, bo to właśnie nasze różnice tworzą niepowtarzalny wzór naszej społeczności. Podczas naszych spotkań będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami związanymi z różnorodnością, ucząc się nawzajem i inspirując do budowania lepszego, bardziej otwartego świata.

Czekamy na Ciebie z otwartymi ramionami i gotowi jesteśmy razem tworzyć coś wyjątkowego! Dołącz do nas i bądź częścią tego niezwykłego projektu! Link do zapisów wkrótce.

22.05.2024, godz. 18.00
Challenge accepted: react on discrimination. Reacting for discriminative behaviours in the work-place

Centrum Wielokulturowe, Zabłocie 20A

Szkolenie z Diversity Hub – spotkanie w języku angielskim; zapisy przez wydarzenie na FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

23.05.2024, godz. 18.00
Open Community Evening – All colours of the rainbow

Centrum Wielokulturowe, Zabłocie 20A

Otwarte spotkanie w języku angielskim, na temat szeroko pojętej równości; szczegóły na FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

23.05.2024, godz. 18.30
Orientacja i tożsamość - kilka słów o naszej różnorodności: płynna czy stała, nabyta czy wrodzona czyli... Kim jestem?

Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24

Spotkanie odbędzie się w formie warsztatowo-wykładowej. Poruszymy tematy takie jak co wpływa na naszą orientację, czy i jak definiować i rozumieć siebie w kontekście orientacji psychoseksualnej. Gościem spotkania będzie Daria Izdebska - seksuolog kliniczny, psycholog, psychoterapeuta. Obszar zainteresowań Darii koncentruje się wokół trudności w przeżywaniu poszczególnych aspektów seksualności.

25.05.2024, godz. 11.00
Ani Murzyn ani Indianin, czyli jak mówić o różnorodności

Centrum Wielokulturowe, Zabłocie 20A

Warsztaty o współczesnych formach i zabiegach językowych, które pozwalają na tworzenie języka inkluzywnego; zapisy przez wydarzenie na FB Centrum Wielokulturowego w Krakowie.


W tym roku są z nami: Ośrodek Kultury Norwida, Fundacja Internationaler Bund Polska i Centrum Wielokulturowe w Krakowie, Organizacja TęczUJ, Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i Klub Kultury „Przegorzały”, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Klub Jędruś, Muzeum Krakowa, Fundacja Chimera Kultur.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2024-04-25
Data aktualizacji: 2024-05-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź