Krakowianki rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miesiąca Krakowianek 2024 – Program główny

Już po raz trzeci Kraków celebruje Miesiąc Krakowianek! To wyjątkowa okazja do rozmowy o kobiecej solidarności, szansa do debaty na temat praw kobiet, czas siostrzeństwa i odkrywania zapomnianej historii mieszkanek naszego miasta. Marzec to czas kobiecej mocy!

Porozmawiamy o zdrowiu, ciele i emocjach, wzmocnimy się podczas warsztatów WenDo i szkoleń z samoobrony dla dziewczyn. Będziemy praktykować jogę  i wspólnie potrenujemy do maratonu! Nie zabraknie również herstorii! Poznamy bliżej biografie m.in. Nawojki i Marii Jaremy. Będziemy spacerować Szlakiem Krakowianek po Starym Mieście, Nowej Hucie i po Kazimierzu, odnajdując ślady naszych lokalnych bohaterek. Spotkamy się przy lekturach o siostrzeństwie i nie zapomnimy również o badaniach profilaktycznych. Miesiąc Krakowianek, jak co roku, zamyka hucznie Gala Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej dla wyjątkowych krakowianek, podczas której za swoją pracę i osiągnięcia uhonorowane zostaną cztery inspirujące krakowianki. Miesiąc Krakowianek jest inicjatywą Urzędu Miasta Krakowa realizowaną we współpracy z miejskimi instytucjami kultury, jednostkami, szpitalami, organizacjami pozarządowymi.

marzec

Miesiąc Krakowianek 2024 
PROGRAM GŁÓWNY

29.02.24, godz. 9.30 – 12.30  
„Kariera kobiet – weź karierę w swoje ręce!” – konferencja z warsztatami
Klaster Innowacji Zabłocie, ul. Zabłocie 20
Program: www.gupkrakow.praca.gov.pl

Wydarzenie „Kariera Kobiet”, które organizuje Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa wraz z Grodzkim Urzędem Pracy w Krakowie, spełni oczekiwania wszystkich kobiet – zarówno tych aktywnych zawodowo, które pracują lub prowadzą działalność gospodarczą, ale także tych, które poszukują pracy lub zastanawiają się nad zmianą swojej ścieżki zawodowej.  Zaplanowane sesje warsztatowe mają na celu zainspirowanie Pań do rozwoju karier zawodowych, zapoznanie przedstawicieli miasta Krakowa z oczekiwaniami i potrzebami kobiet w kontekście możliwości udzielenia im wsparcia finansowego i merytorycznego, oferowanego przez wyżej wymienione jednostki.

01.-29.03.24
Wystawa „Saga kobiet krakowskich”
Biblioteka Kraków, Filia nr 1
ul. J. Dietla 80/82
Wstęp wolny

01.03.24, godz. 18.00
Wykład „Irena Odrzywołek - kobieta niezłomna”
Muzeum Krakowa, Oddział Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
Wstęp wolny

Irena Odrzywołek po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 r. rozpoczęła pracę jako strażniczka w więzieniu św. Michała w Krakowie. Nieznane są motywy, które skłoniły ją podjęcia pracy w więziennictwie i wstąpienia do PPR. Tym bardziej, że w czasie śledztwa w 1946 r. zeznała, iż była „wrogo nastawiona do obecnego ustroju i szukała sposobności, aby móc walczyć z tym ustrojem”. W lecie 1946 r. poznała Bolesława Pronobisa, byłego żołnierza Armii Krajowej, który został uwięziony w krakowskim więzieniu św. Michała. Wraz z osadzonymi tam żołnierzami z konspiracji niepodległościowej opracował on plan ucieczki. Irena Odrzywołek poinformowana o wszystkim, dostarczyła do celi pistolety i dwa granaty. Po udanej ucieczce i kilkumiesięcznym ukrywaniu się, została aresztowana. Została skazana na karę śmieci i stracona w grudniu 1946 r. w Katowicach na kilka dni przez 21. urodzinami. Na spotkaniu poznamy bliżej sylwetkę Ireny Odrzywołek, jej środowisko rodzinne oraz porozmawiamy o kierujących nią motywacjach.

01.03.24, godz. 18.00
Wernisaż wystawy „Wrażliwa reakcja układu. Natalia Nowacka”
ARTzona Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4
Wstęp wolny

Natalia Nowacka to artystka wizualna, doktorka sztuki, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pasjonują ją przestrzenie nieoczywiste, paradoksy, aporie. Zajmuje się wieloma obszarami sztuki, szczególnie obiektami sitodrukowymi i rysunkiem. Lubi przyglądać się relacjom. Animatorka kultury, inspiratorka działań twórczych ze społecznościami. Kuratorka wystaw i wydarzeń wizualnych. Pani na Łąkach, dyrektorka Pola Kultury.

02.03.24, godz. 16.00
„Co myślała, jak dziergała?” - Krąg kobiet inspirowany twórczością Bettiny Bereś
Dworek Białoprądnicki ul. Białoprądnicka 3, Zajazd Kościuszkowski
Wstęp wolny
Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy na stronie: dworek.eu

Kwadrans dziennie, ziarnko do ziarnka i nagle okazuje się, że spędzasz kilkanaście godzin z szydełkiem – o czym przez ten czas myślisz? - Bettina Bereś swoim dziełem „Co myślała, jak dziergała” zaprasza nas do refleksji nad wrażliwością kobiet obecną w ich codziennym życiu. Warsztat inspirowany jej twórczością pozwala nam dotknąć dawnych aktywności i dawnej wspólnoty kobiet. Jak można budować ją dziś i czy konieczne są do tego tkaniny – te i inne wątki pojawią się na warsztacie opartym na wrażeniach dotykowych i swobodnym puszczaniu myśli we wspólnym gronie. Warsztat adresowany do osób dorosłych, lecz otwarty na uczestników w każdym wieku.

02.03.24, godz.17.00
Spektakl pt. „Do Mołocznej”, reż. Paulina Strzoda
Miejsce:  Kuźnia Ośrodek Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14
Wstęp wolny

Spektakl "Do Mołocznej" to przedstawienie dyplomowe Pauliny Strzody, zrealizowane w ramach studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu. Inspirację spektaklu stanowi powieść Miriam Toews "Głosy kobiet" oraz jeden z odcinków programu Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata". Główne bohaterki: Agata, Ony, Greta i Mejal to kobiety żyjące w społeczności menonickiej, wyznającej radykalny nurt anabaptyzmu - odłam religii protestanckiej. Kobiety żyją w surowych warunkach. Brak dostępu do nowoczesnej technologii i elektryczności. Życie kobiet to opieka nad domem i dziećmi, uprawa roli i hodowla zwierząt. Ważnym aspektem w ich edukacji jest nauka Biblii.

2.03.24, godz. 18.00
Koncert zespołów tegorocznego Rock Campu
Spółdzielnia „Ogniwo”, ul. Smolki 11A

W sierpniu 2023 fundacja Autonomia organizowała Rock Camp – obóz muzyczny dla kobiet z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. Uczestniczki obozu nigdy wcześniej nie grały na instrumentach muzycznych, ale w trakcie jednego tygodnia opanowały podstawy śpiewu, gry na gitarze, basie oraz perkusji, utworzyły zespoły, napisały własne piosenki. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zespoły kontynuowały próby i szlifowały swoje umiejętności, żeby w przededniu Dnia Kobiet zagrać kolejny koncert.

02-3.03.24, godz. 10.00-16.00
Warsztaty „WenDo dla kobiet”
 ARTzona Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4
(Uwaga! Dwa dni warsztatowe, nie ma możliwości uczestnictwa w jednym spotkaniu)
Wstęp 20 zł / zapisy www.okn.edu.pl

W ramach festiwalu Kobiet Heroina.Bohaterka w ARTzonie zapraszamy do udziału w warsztacie z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony WenDo, czyli opracowanej przez kobiety dla kobiet metody przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, łączącej samoobronę fizyczną i psychiczną.

04.03.24, godz. 18.00
Kocham książki! „Niusia z listy Schindlera”
Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13
Wstęp 5 zł

Raz w miesiącu przy kawie i słodkich przekąskach wymieniamy się nie tylko czytelniczymi doświadczeniami, ale również lekturami. W marcu gościnią kobiecego Klubu „Kocham książki!” będzie dziennikarka i pisarka Magdalena Huzarska-Szumiec, autorka styczniowej premiery wydawniczej „Niusia z listy Schindlera”. Panowie też mogą do nas zapukać.

05.03.24, 18.00-21.00
Kobieca seksualność.
ARTzona Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4
Wstęp 20 zł /zapisy www.okn.edu.pl

Spotkanie w formie warsztatowej poświęcone kobiecej seksualności. Wraz z uczestniczkami spróbujemy odpowiedzieć na pytania „czym dla mnie jest seksualność, do czego dążę w tym obszarze?”. W oparciu o cyrkularny model kobiecej seksualności, autorstwa R. Basson, przyjrzymy się czynnikom wpływających na pożądanie u kobiet. Omówimy więc m.in. związek między emocjami (lęk, wstyd, złość) a seksualnością, zidentyfikujemy przekonania o seksie, przyjemności, własnym ciele, sobie jako partnerce seksualnej, moim partnerze/partnerce i relacji, w której jestem. Przyglądniemy się kwestii stawiania granic i proszenia. Puścimy wodzę fantazji. Rozeznamy pojęcie kontekstu seksualnego oraz koncepcję „seksu wystarczająco dobrego”. Metody pracy: mini wykłady, dyskusja, praca własna uczestniczek oraz praca w parach, praca z ciałem. Zalecany jest wygodny, niekrępujący ruchów strój.

06.03.24, godz.10.30, 17.00
Oprowadzanie po wystawie “HerStories: Losy europejskich Żydówek w XX wieku”
Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18
Wstęp wolny / zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org

Wystawa przygotowana w ramach projektu HerStories, poprzez biografie siedmiu Żydówek z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech, przedstawia liczne aspekty żydowskiej historii w Europie XX stulecia. Wystawa została skonstruowana tak, aby osadzić osobiste historie w czasie i przestrzeni. Chronologiczny układ i mapa jako centralny element każdego panelu wraz z cytatami, fotografiami i dokumentami, pozwalają dokładniej zobrazować losy każdej z bohaterek. Podążając śladami siedmiu europejskich Żydówek możemy zobaczyć, gdzie się znajdowały i czego doświadczały w poszczególnych momentach historii: od pierwszych dekad XX wieku, poprzez okres międzywojenny, mroczne lata II wojny światowej i Holokaustu, po powojenne przemiany w różnych zakątkach Europy. 

06.03.24, godz.17.00
Prelekcja pt. ”Adrian Baraniecki – prekursor edukacji kobiet i muzealnictwa”
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Wstęp wolny

Lekarz, powstaniec, muzealnik, społecznik – taką bogatą biografię miała postać niezwykle zasłużona dla Krakowa. Mowa o Adrianie Baranieckim, którego wpływ na dzieje naszego miasta jest nie do przecenienia. Żyjący w realiach XIX wieku Baraniecki upatrywał możliwości odrodzenia narodu polskiego w m.in. edukacji kobiet. Jako pierwszy w 1868 r. powołał w Krakowie Wyższe kursy dla Kobiet, które funkcjonowały przy nowo utworzonym Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Kształciły się w nich kobiety niezależnie od pochodzenia, wyznania czy dotychczasowego wykształcenia, dla których wówczas nauka uniwersytecka była poza zasięgiem.

06.03.24, godz. 17.00
Wykład online o Helenie Rubinstein „Z krakowskiego Kazimierza w wielki świat”
Online: Facebook Kamienicy Hipolitów

Helena Rubinstein uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii była innowatorką współczesnej kosmetologii, a przy okazji Żydówką pochodzącą z Krakowa. Czy jednak była jednak jedyną kobietą pochodzenia żydowskiego z Krakowa, która osiągnęła sukces? Podczas wykładu opowiemy jak judaizm przestawia kobiety, w jaki sposób pojawiają się one w mitologii i żydowskiej, a także zaprezentujemy sylwetki krakowskich Żydówek, które miały swój wkład w rozwój nauki i kultury.

06.03.24, godz. 18.00
Kulturalny Babiniec – tworzymy kompozycje z suszonych kwiatów.
Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Wstęp: 50 zł / zapisy: bilety.krakowskieforum.pl lub KFK

W marcu w Krakowskim Forum Kultury odbędą się kolejne zajęcia z cyklu Kulturalny Babiniec, czyli spotkań „od kobiet dla kobiet”. Z suszonych kwiatów stworzymy kompozycje, które oprawione w ramki staną się idealnymi ozdobami Waszych mieszkań.

07.03.24, godz.17.00
Pokaz filmu “Dziennik Reni Spiegel”
Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18
Wstęp wolny

Zapraszamy na projekcję niezwykłego filmu opartego na dzienniku Reni Spiegel, w którym jej losy zostały opowiedziane w sposób metaforyczny poprzez oryginalne, nieoczywiste połączenie animacji i scen aktorskich. Dzięki współpracy Żydowskiego Muzeum Galicja z Fundacją Edukacji i Sztuki, przy wsparciu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, powstało osiem kilkuminutowych odcinków filmu. W każdym z nich twórcy przedstawili fragment dramatycznej historii Reni Spiegel oraz kontekst historyczny II wojny światowej i Holokaustu.

07.03.24, godz. 17.30
Debata z cyklu DNA Krakowa pt. „Krakowianki – zapomniana połowa historii miasta?”
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), Sala Miedziana
Wstęp wolny

Spoglądając w indeksy historycznych książek o Krakowie natrafiamy przede wszystkim na męskie imiona. Ale być może da się do spraw podejść inaczej? Jesteśmy świadkami wzmożonego zainteresowania historią krakowianek oraz działań, które prowadzą do zwiększenia społecznej świadomości o ich znaczeniu dla życia miasta i naświetlenia procesów, które prowadziły do ich emancypacji. Na najbliższym DNA Krakowa spotkamy się z osobami, które inicjują projekty społeczne i naukowe, przedstawiające rolę kobiet. Porozmawiamy o ich oddziaływaniu, na budowanie wiedzy o krakowiankach, ale również na wzmacnianie postaw równego traktowania.

07.03.24, godz. 18.00
Embracing Womanhood” - spotkanie dla kobiet w języku angielskim
Centrum Wielokulturowe ul. Zabłocie 20
Wstęp / Zapisy na stronie Fundacji IB Polska

07.03.24, godz. 18.30
Kobiety objaśniają świat. Dziewczyny w spektrum - rozmowy o codzienności kobiet w spektrum autyzmu.
Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24
Wstęp wolny / Zapisy na stronie Fundacji IB Polska

08.03.2024, godz.10.00
Konferencja naukowa „Jak feminizm zmienia uniwersytet?”
Aula Collegium Novum, ul. Gołębia 24
Zapisy na stronie: Instytut Socjologii UJ

Feminizm ciągle zmienia akademię. Opisując określony rodzaj wykluczenia, opartego na różnicy płci, uwrażliwia naszą wyobraźnię teoretyczną, metodologiczną, ale i polityczną na inne rodzaje wykluczeń czyniąc z nich rdzeń naukowych analiz. I choć nie ma ani określonych epistemologii, ontologii, ani wybranych technik, które moglibyśmy nazwać specyficznie feministycznymi, pomimo różnic wszystkie badania feministyczne przyjmują polityczne i etyczne założenia dotyczące sprawiedliwych stosunków społecznych, w centrum debaty stawiając stosunki władzy. Zakładają, że niesprawiedliwe relacje powinny zostać zmienione.

08.03.24, godz.17.00
Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa – wykład w ramach cyklu „Żony i muzy malarzy”
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Baltazara Fontany
Wstęp wolny

Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa była żoną Włodzimierza Tetmajera, malarza i polityka, którego sylwetka i twórczość zostały zaprezentowane w ubiegłym roku w Muzeum Krakowa, w cyklu wydarzeń zorganizowanych w ramach „Roku Tetmajera”. Jednym z ważnych faktów w biografii malarza był jego ślub z Anną Mikołajczykówną z Bronowic Małych, który stał się źródłem jednej z legend młodopolskich. Wydarzenie to od razu postawiło młodą wiejską dziewczynę w centrum życia artystycznego Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Jako żona i ulubiona modelka została uwieczniona w niezliczonych obrazach, a jej niezwykła, także późniejsza historia dowiodła silnego charakteru i charyzmatycznej osobowości. W tym roku obchodzona jest podwójna rocznica – 150. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Anny. Wykład będzie próbą przybliżenia jej sylwetki oraz próbą przedstawienia faktów z perspektywy kobiety i żony malarza. Zapraszamy na wykład inaugurujący cykl spotkań „Żony i muzy malarzy”.

08.03.2024, godz. 12:00
Słynne kobiety i ich odkrycia – oprowadzanie po wystawie dla szkół podstawowych
Start: Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, ul. św. Wawrzyńca 15 
Wstęp 28 zł/zapisy: rezerwacja@mit.krakow.pl

W czasie wspólnego zwiedzania poznamy sylwetki niezwykłych kobiet, które zmieniły oblicze nauki
i techniki. W Strefie LAB wykonamy kilka doświadczeń i pomiarów. Sprawdzimy, które wynalazki
z wystawy zostały wymyślone przez kobiety. Dowiemy się też, że wiele wynalazków - takich jak np.  kamizelka kuloodporna, szczotka do włosów, piła tarczowa czy piec gazowy - zostało przez nie udoskonalonych. Udowodnimy, że kobiece wynalazki spowodowały, że dziś żyje nam się lepiej! Prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Zgłoszenia przyjmowane są od wtorku do soboty w godzinach od 09:00-17:00.

08.03.24, godz. 18.00
Wernisaż wystawy HERstoria sztuki IV
Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2
Wstęp wolny

Wystawa stanowi czwartą edycję pomysłu kuratorskiego Iwony Demko z 2016 roku pt. HERstoria sztuki. W tym roku studentki biorące udział w wystawie (związane z aktywnością pedagogiczną kuratorki), odnoszą się do wybranego przez siebie dzieła sztuki, którego autorką jest kobieta. Tym samym wydobywają z historii sztuki inne tworzące artystki, aby zwrócić na nie naszą uwagę. A przede wszystkim tworzą ponadczasową, siostrzaną wieź.

08.03.24, godz. 18.30
DZIEŃ KOBIET W SFINKSIE / przedpremierowy pokaz filmu „Do usług Szanownej Pani”
Miejsce: Kino Sfinks Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5, Kraków
Bilety: 20 zł/osoba (nie obowiązują zaproszenia i Karty Stałego Widza)

Tradycyjnie w marcu Kino Sfinks zaprasza Panie na specjalny wieczór z okazji Dnia Kobiet. W tym roku w programie znalazł się przedpremierowy pokaz filmu pt. „Do usług Szanownej Pani” w reż. Gilles’a Legardinier’a. Po seansie zapraszamy na losowanie nagród.

09.03.24, godz. 19.00
Spektakl Byłam żoną Boba Marleya”.
TEATR KTO ul. Zamoyskiego 50, Kraków
Bilety dostępne na stronie teatru

Spektakl „Byłam żoną Boba Marleya” wyreżyserowany przez Pawła Szumca na podstawie tekstu Małgorzaty Jantos to muzyczna opowieść w rytmie reggae o Ricie Marley, kobiecie, która przez szesnaście lat była żoną największej gwiazdy muzyki rodem z Jamajki, ale także ikony pop kultury, do dzisiaj pobudzającej wyobraźnię młodszych i starszych buntowników przeciwko złu i niesprawiedliwości świata. Mimo historycznych odniesień, twórców spektaklu interesuje przede wszystkim portret kobiety, która, żyjąc u boku sławnego na całym świecie męża, próbuje uwolnić się od zależności od niego i odnaleźć swoją własną drogę poprzez poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kim jestem? W Ricie Marley dostrzegliśmy rysy współczesnej kobiety,  dojrzewającej do świadomości swoich praw i swojej indywidualności.

9.03.24, godz. 10.00
Malwowe warsztaty rękodzielnicze. Perfumy
Klub Malwa, ul. Dobrego Pasterza 6
Wstęp 80 zł / zapisy: bilety.krakowskieforum.pl lub w kasie Klubu

Przygotujcie się na fascynującą podróż śladami zapachów, podczas której każda z Was będzie miała okazję stworzyć własny unikalny zapach, idealny na tak magiczną porę roku, jaką jest wiosna. Dajcie się ponieść kreatywności i odkryjcie tajniki sztuki tworzenia perfum. 

10-29.03.24
Mini wystawa poświęcona krakowiance - Aleksandrze Mianowskiej
Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, ul. Wita Stwosza 12

Aleksandra Mianowska urodziła się w 1912 r. w Rusocicach niedaleko Krakowa. Po wybuchu wojny pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu: najpierw tworząc ewidencje rannych i zabitych żołnierzy, a następnie w szpitalach dla polskich jeńców. Po likwidacji PCK podjęła pracę w Radzie Głównej Opiekuńczej. Równocześnie z legalną działalnością pracowała w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie grała w teatrze, reżyserowała i zajmowała się publicystyką. Za ratowanie Żydów podczas wojny w 1980 r. została uhonorowana medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarła w 2000 r. w Krakowie. Na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty oraz fotografie A. Mianowskiej ze zbiorów Muzeum AK. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach 10-29 marca.

W dniu otwarcia, czyli 10 marca, będzie obowiązywał bilet specjalny w cenie 2 zł na hasło „KAMA”. Będzie on uprawniał do zwiedzania wystawy z przewodnikiem i udziału w wykładzie.

10.03.24, godz. 12.00
Krakowski Bieg Kobiet
TAURON Arena Kraków, ul. Stanisława Lema 7 ( Wejście nr 3)
Rejestracja na stronie: zis.krakow.pl

Pierwszy w historii miasta - Krakowski Bieg Kobiet! Start biegu nastąpi o godzinie 12:00 sprzed TAURON Areny Kraków (wejście nr 3). 2-kilometrowa trasa poprowadzona zostanie alejkami Parku Lotników Polskich.

10.03.2024, godz. 15:00
Warsztaty patynowania (nie tylko) dla kobiet
Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Wawrzyńca 15
Wstęp 50 zł / Zapisy:  rezerwacja@mit.krakow.pl

Warsztaty patynowania poprowadzi Magdalena Janas konserwatorka muzealiów specjalizująca się
w konserwacji obiektów techniki. W czasie zajęć poznamy tajniki nanoszenia tradycyjnych patyn na powierzchnie wykonane z miedzi. Warsztaty rozpocznie krótki wstęp teoretyczny na temat procesów korozyjnych, chemicznej natury patyny oraz historii patynowania obiektów metalowych, w celu ich zabezpieczenia, a także nadania dodatkowych wartości artystycznych. Następnie rozdamy zestawy wybranych roztworów służących do patynowania oraz płytki wykonane z miedzi, na które będzie można przelać swoją artystyczną wizję. Pod koniec warsztatów płytki zostaną umieszczone na chwilę w komorze klimatycznej, aby przyspieszyć proces powstawania patyny na powierzchni. Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba mieć doświadczenia plastycznego, będą one odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych artystek/artystów. Muzeum zapewnia wszystkie materiały, a także wyposażenie ochronne.

10.03.24, godz. 09.00
Wydarzenie pt. „Spotkajmy się z kobietami” i „Jej Kraków
TAURON Arena Kraków, ul. Stanisława Lema 7
Wstęp wolny / Zapisy: www.jej.krakow.pl

Spotkanie w ramach projektu „Jej Kraków”, zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych, warsztaty taneczne, wykłady i rozmowy o zdrowiu – tak będziemy świętować Dzień Kobiet w naszym mieście! „Spotkajmy się z kobietami” 10 marca w TAURON Arenie Kraków. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a na wybrane aktywności obowiązują zapisy.

11.03,24, godz. 19.00
Feministyczno-queerowe sojusze, projekcja filmu „Tolerancja” i rozmowa o pierwszym marszu tolerancji w Krakowie
Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala 79
Wstęp wolny

25 lat temu ulicami Krakowa przeszedł pierwszy marsz równości. Wracając do tamtych wydarzeń chcemy zastanowić się nad specyfiką studiów genderowych w Polsce, które od początku czerpiąc z dorobku organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, budowały platformę dialogu społecznego z ruchem feministycznym czy wspólnotami LGTB, przekształcając dominujące reżimy wiedzy.  

12.03.24, godz. 18.30
Komplety Twórcze. Kolaż | Herstorie
Klub Strych, ul. Masarska 14
wstęp 45 zł / zapisy: bilety.krakowskieforum.pl lub w kasie Klubu

Warsztaty tworzenia kolaży to niezwykłe spotkanie, podczas którego wspólnie odkryjemy i wyeksponujemy Wasze herstorie – silnych, inspirujących, wrażliwych kobiet. To nie tylko szansa na wyrażenie siebie poprzez sztukę, ale również na poznanie i dzielenie się fascynującymi opowieściami. Nie zabraknie ciepłej herbaty, śmiechu, a może i odrobiny nostalgii?

13.03.23, godz. 18.00
Warsztaty menstruacyjne z Akcją Menstruacją (jęz. angielski i ukraiński)
Centrum Wielokulturowe ul. Zabłocie 20
Wstęp bezpłatny / zapisy na stronie Fundacji IB Polska

13 marca (środa), godz. 17.00
Irena Odrzywołek – symbol odwagi i walki - wykład
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

Urodzona w Byczynie w 1925 roku Irena wychowywała się w duchu socjalistycznym, co nie przeszkodziło, by stała się bohaterką podziemia niepodległościowego. Czyn ten był otwartym sprzeciwem wobec władzy, w której ramach funkcjonowała jako strażniczka więzienna. Gdyby nie jej poświęcenie i odwaga, nie doszłoby do skutku spektakularne rozbicie więzienia św. Michała, skąd uwolniono 62 więźniów reżimu komunistycznego. Za swoją odwagę została aresztowana, osądzona i stracona w 1946 roku, zaś jej ciało zostało odnalezione dopiero w 2019 roku.

14.03.24, godz. 18.00
Warsztat „Darcie pierza” – babskie haftowanie
Rydlówka ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Wstęp 20 zł / https://bilety.mhk.pl/

Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania. W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą jak i doświadczanym hafciarkom. A jak to podczas spotkań bywa, będzie i drobny poczęstunek i czas na rozmowy oraz żarty tak by każdy mógł poczuć się jak w domu i miło spędzić wieczór. To spotkanie jest szczególnie dedykowane kobietom.

14.03.24, godz. 18.00
PERFORMATOR - wernisaż wystawy prezentującej portrety kobiet, które przybyły z Ukrainy. Nowe krakowianki budują opowieść tego miasta.
Kuźnia Ośrodek Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14
Wstęp wolny

Wystawa prezentująca portrety kobiet, które przybyły do Krakowa po 24 lutego 2022 r., tuż po pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Spotkały się one dzięki osobom związanym ze Stowarzyszeniem FestivAlt, które zbudowały dla kobiet z Ukrainy bezpieczną przestrzeń dialogu, wsparcia i rozwoju. Ta oddolna inicjatywa osób prywatnych, przerodziła się w bardziej zorganizowany projekt „Pomoc samotnym Seniorkom z Ukrainy przebywającym w Krakowie” finansowanym przez Fundację Kulczyka, w ramach programu „Cześć Dziewczyny”, który trwał od marca do grudnia 2023 roku.  Wystawa jest wynikiem wspólnej pracy trzech kobiet Malviny Korzh, Taty Melnik oraz Agaty Miloch. Bohaterkami wystawy, na którą składają się fotografie oraz teksty powstałe w wyniku rozmów i wywiadów, są kobiety z Ukrainy, które spotkały się w Krakowie.  Jako nowe krakowianki, budują opowieść tego miasta. Wystawa czynna: 14 III-5 IV 2024 r.

14.03, godz. 18.30
„Kobiety objaśniają świat. Czy umiemy w siostrzeństwo? O mocy płynącej z solidarności kobiet i osób kobiecych”
Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24,
Wstęp wolny / zapisy na stronie Fundacji IB Polska

14.03.24, godz. 18.00
Łakome- Spotkanie z Małgorzatą Lebdą
Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”, ul. Szczepańska 1
Wstęp wolny

15.03.24, godz. 9.00
spHERe.it Conference - różnorodność i inkluzja w branży IT [wydarzenie partnerskie]
Online
Udział płatny

15.03.24, godz. 17.00
Wernisaż wystawy „SZYTA SZTUKA. Obrazy Józefy Sobór Kruczek”
Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida, os Górali 5
Wstęp wolny

W ramach cyklu Artystki w Nowej Hucie  Galeria Huta Sztuki zaprasza na  wystawę Józefy Sobór Kruczek – artystki, malarki, pedagożki. Od lat 50. XX wieku była związana z dzisiejszym Ośrodkiem Kultury Norwida i z Nową Hutą. Od 1957 r. brała udział w wystawach z cyklu „Plastycy Nowej Huty”. Pracowała artystycznie i społecznie. Tworzyła i zajmowała się artystami i artystkami nieprofesjonalnymi, prowadziła ognisko plastyczne, organizowała, plenery, wystawy.  Była współtwórczynią Teatrzyku „Widzimisię”. W swej pracy twórczej realizowała grafiki, oryginalne tkaniny, malowała. Na wystawie zaprezentowane zostaną jej unikatowe szyte obrazy z lat 60. i 70-tych XX wieku. Te prace  złożone ze skrawków materiałów, kolorowych ściegów, złotych nici, tworzą obrazy minionych lat, zachwycają kolorystyką i nowatorską formą. Koordynatorka: Barbara Solecka, b.solecka@okn.edu.pl.

15.03.2024, godz. 18.00
Wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Stasiak „OBLICZ(A)ONA / „kobiety z obrazów”
Art & Craft Atelier, ul. Przy Moście 7

Na wystawie prezentowane są obrazy ukazujące różne strony kobiecości, jej przemijania, trwania i cech jej towarzyszących. Emocji, etniczności, istoty kobiecej. Autorka sama podkreśla, że malowanie mężczyzn przychodzi jej z trudem, łatwiej jej uchwycić to co kotłuje się w niej samej. W każdym obrazie, widz odnajdzie znaczenie sam, skojarzenia mieszają się z symbolem, kolor z kształtem a idea sama przychodzi na myśl. Dlatego wystawa zachęca do dyskusji, zadawania pytań i szukania w kobietach z obrazów własnych przemyśleń i znaczeń.
Więcej informacji: https://www.ckpodgorza.pl/oferta/wydarzenie/oblicza-ona 

Wstęp wolny

16-17.03.24, godz. 10.00-16.00
Warsztaty WenDo ze samostanowienia, asertywności i samoobrony dla dziewczyn* i kobiet*
Fundacja JUNIPER / Wstęp wolny/ Zapisy: https://forms.gle/iE7FvQcC2Pcaj34QA

Fundacja Juniper, w ramach projektu #wolne #silne #bezpieczne, dzięki dofinansowaniu Miasta Krakowa, zaprasza serdecznie na wyjątkowe bezpłatne warsztaty WenDo z samostanowienia, asertywności i samoobrony dla dziewczyn* i kobiet*. Informacja o prowadzącej: Agata Teutsch – jestem m.in. certyfikowaną trenerką i superwizorką metody WenDo i działam, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i odważna, mogła decydować o sobie, mogła się rozwijać i razem z innymi wpływać na kształt świata😊. W 2022 roku zostałam laureatką pierwszej edycji Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej za pracę na rzecz równości i przeciwdziałania dyskryminacji poprzez upodmiotowienie dziewcząt* i kobiet*.

16.03.24, godz. 10.00-12.00
Warsztat samoobrony dla kobiet
Ul. Dobrego Pasterza 116

Spotkanie będzie miało charakter praktyczny, zajęcia poprowadzi doświadczony instruktor taktyki oraz technik interwencji. Wstęp wolny/ Zapisy: krakowdlarownosci@um.krakow.pl

16.03.24, godz. 12.00
„Cielesne zapiski osobiste” - warsztaty fotograficzne dla osób dorosłych
Muzeum Fotografii w Krakowie, Mufo ul. Rakowicka 22
Wstęp 25 zł / zapisy: bilety.mufo.krakow.pl

Inspirując się pracami trzech artystek: Zofii Kulik, Ireny Nawrot, Teresy Tyszkiewicz wykorzystujących w swojej twórczości fotografię, na warsztacie wykonamy wyjątkowe autoportrety. Zasłaniając twarz, skupimy się na fotografowaniu innych części ciała. W tym procesie powstaną fotografie bliskie kompozycjom abstrakcyjnym. Indywidualne działania staną się częścią końcowej realizacji, jaką będzie wypracowana podczas zajęć fotograficzna układanka. Stworzymy symboliczny patchwork naszych cielesności zebrany w jednym cyfrowym kolażu. Warsztat odbywa się na pokazie nabytków dzieł Zofii Kulik, Ireny Nawrot, Teresy Tyszkiewicz.

16.03.24, godz.12.00
Swapping, czyli wiosenna wymiana ubrań i książek
Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13
Wstęp wolny

Wystarczy przynieść chociaż jeden element garderoby lub jedną książkę i można buszować wśród wieszaków i regałów. Przyniesione ubrania muszą być wyprane i w bardzo dobrym stanie. Jeśli chodzi o książki – nie przyjmujemy podręczników. W momencie, gdy oddajecie rzeczy, tracą one właścicielkę. Od tej chwili może je zabrać każdy. W zamian możecie wziąć tyle ubrań i książek, ile chcecie.

16.03.24, godz. 11.00
„Latawiec – List” warsztaty rodzinne inspirowane twórczością Marii Pinińskiej- Bereś
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” (ul. Białoprądnicka 3, Zajazd Kościuszkowski)
Wstęp wolny / Zapisy www.dworek.eu

A gdyby tak wykorzystać wiatr, aby sam wybrał osobę, której zaniesie wiadomość od nas...? - Taka myśl przemknęła przez głowę chyba każdej osobie, która kiedykolwiek patrzyła na latawiec na tle nieba. W twórczy sposób tę inspirację wykorzystała rzeźbiarka i performerka Maria Pinińska-Bereś, artystka mieszkająca na Prądniku w XX wieku. 
Latawiec-List - to warsztaty inspirowane twórczością Marii Pinińskiej-Bereś. Na swoim latawcu-liście umieściła hasło odnoszące się do kondycji kobiety w świecie, który stał się manifestacją wolności i sztuki służącej do porozumienia. Performans artystki łączył siłę z twórczą siłą natury. Podczas warsztatów pójdziemy za myślą artystki, zbudujemy duże latawce i zastanowimy się, co i komu chcemy przekazać - a co wolelibyśmy tylko wyszeptać na wiatr. W warsztatach zastosujemy metodę upcyclingu. Prowadzenie – Zofia Ozaist-Zgodzińska.

17.03.24, godz.10.00
Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Baltazara Fontany
Wstęp 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)/ zapisy:  info@muzeumkrakowa.pl)

Marzec jest miesiącem nieodłącznie kojarzonym z Dniem Kobiet, dlatego spotkanie poświęcimy niezwykłym kobietom. Opowieści o pięknej i dzielnej królewnie Wandzie oraz o Kindze i jej wspaniałym darze przedstawi nam równie niesamowita postać, nasz gość, Pani Barbara Sęk. Wielu z nas zna postaci Wandy i Kingi, ale czy wiemy jak duże znaczenie miały nasze bohaterki dla Krakowa, a nawet całej Polski? O tym przekonamy się już niebawem. Barbara Sęk – pisarka, trenerka kreatywnego pisania, aktorka. Prowadzi szkołę kreatywnego pisania – Blok Pisarski, gdzie wspiera w działaniach twórczych adeptów pióra. Wierzy, że literatura oraz teatr się przenikają, wzajemnie współistnieją, dlatego rolę pisarki, trenerki kreatywnego pisania przeplata z rolą aktorki. Od lat występuje w teatrze lalki i aktora – Teatrze Otwartym T.O. z Krakowa.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem.

17.03.24, godz. 11.30
Spotkanie na pokazie nabytków Zofia Kulik, Irena Nawrot, Teresa Tyszkiewicz
Muzeum Fotografii w Krakowie, Mufo ul. Rakowicka 22
W ramach biletu na wystawę / Zapisy: bilety.mufo.krakow.pl

Dzieła trzech wybitnych współczesnych polskich artystek: Zofii Kulik, Ireny Nawrot i Teresy Tyszkiewicz pomimo różnorodności formalnej, tworzą spójną grupę. Z jednej strony problematyzują zagadnienia medialne, a z drugiej strony są wyrazem złożoności sfery ludzkiej egzystencji. Podczas spotkania opowiemy o artystkach, ich twórczości i zakupionych do zbiorów MuFo pracach.

20.03.24, godz. 17.00  
Wykład „Maria Jarema – kobieta o wielu twarzach”
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Wstęp wolny

Rzeźbiarka, malarka, graficzka, autorka kostiumów i scenografii. Jedna z niewielu kobiet, które studiowały w pracowni Xawerego Dunikowskiego na krakowskiej ASP. Związana ze środowiskiem awangardowych twórców I i II Grupy Krakowskiej, a także eksperymentalnymi teatrami Cricot i Cricot 2. Zaangażowana artystka o wyrazistych poglądach społecznych i politycznych, która nie stroniła od udziału w manifestacjach w obronie strajkujących robotników. Podczas spotkania przybliżymy postać Marii Jaremy, jednej z najbarwniejszych artystek XX wieku. Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)

20.03.24, godz. 18.00
Brzmienie buntu. Polska 2020+ - debata towarzysząca wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989”.
Muzeum Nowej Huty os. Centrum E 1
Wstęp wolny. Bez konieczności rezerwacji

Jak brzmi bunt w muzyce tworzonej dzisiaj w Polsce? Wobec czego muzycy mają potrzebę się buntować? Co młodzi ludzie rozumieją dziś pod pojęciem wolności? Zapraszamy na debatę towarzyszącą wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności”. W rozmowie, prowadzonej przez prof. Beatę Kowalską (Instytut Socjologii UJ), wezmą udział: Justyna Biedrawa (wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka), Alina Kula (feministka, współzałożycielka inicjatywy Karioka Girls Rock Camp Poland, gitarzystka), Radosław Nawojski (socjolog i kulturoznawca). Wydarzenie uświetni występ Laleja Лялея – zespołu białoruskiej pieśni etnicznej, który rozpoczął swoją działalność w październiku 2022 roku, pod kierownictwem Nastassi Chmiel, przy Solidarnościowym Centrum Feministycznym Fundacji Autonomia. Debata jest organizowana we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

21.03.24, godz. 17.30
Rozmowa o kobietach, kościele i państwie z Katarzyną Kobylarczyk, autorką książki „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”
Księgarnia Nowa, os. Zgody 7 lok. 11
Wstęp wolny

21.03.24, godz.18.30
Spotkanie pt. „Kobiety objaśniają świat. Czy innowacje posiadają płeć?”
Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24,
Wstęp wolny / Zapisy na stronie Fundacji IB Polska

22.03.24,  godz. 18.00-20 00
Wernisaż wystawy: „Zachody. Kinga Łapot-Dzierwa.
ARTzona Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4
Wstęp wolny

Jest coś magicznego w chwili, kiedy tarcza słońca przekracza próg horyzontu. Jego promienie przechodzą przez grubą warstwę atmosfery, padają pod małym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. W świetle tym, fale o mniejszej długości są rozproszone i nie trafiają do oka obserwatora, pozostają głównie te najdłuższe, czyli czerwienie. W ten sposób tworzą „malarskie” kompozycje, które często stanowią inspirację do twórczości. I to właśnie zachody, oraz samo słońce, stały się motywacją do stworzenia cyklu obrazów. To z jednej strony, fascynacja tonacjami kolorystycznymi, próba artystycznej interpretacji nieba przed nocą. Z drugiej strony fascynacja kultem solarnym. Słońce, które oznacza życie, siły witalne, a także odrodzenie Kinga Łapot-Dzierwa to artystka, pedagożka sztuki, edukatorka, absolwentka PLSP w Kielcach, kierunku Wychowanie Plastyczne na WSP (obecnie Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej) w Krakowie. Doktorat i Habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

23.03.24, godz. 10.00
Legenda o Nawojce – rodzinne warsztaty teatru cieni
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Wstęp 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)/ zapisy: info@muzeumkrakowa.pl

Czy wiecie, jak nazywała się najbardziej znana studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego? Była nią Nawojka, która żyła w czasach, kiedy kobiety nie mogły studiować na uczelniach wyższych. Nawojka więc posunęła się do pewnego podstępu, który otworzył przed nią drzwi najbardziej znanej w Polsce uczelni. Co z tego wyniknęło i czy wszystko zakończyło się szczęśliwie? Tego wszystkiego dowiemy się podczas marcowych warsztatów teatru cieni. Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści.

23.03.24, godz. 11.00
Kobiece wielokulturowe śniadanie razem z International Women's Association of Krakow
Centrum Wielokulturowe ul. Zabłocie 20,
Wstęp wolny / zapisy strona Fundacji IB Polska
24.03.2024, niedziela, godz. 14.30

25.03.24, godz.14.00
„Być kobietą… Marcowe świętowanie, wiosny celebrowanie!” – wykład seksuolożki dla seniorów
Odbywa się w ramach Nowohuckiej Akademii Seniora.
Obowiązują zapisy pon.-śr. Godz. 9:00-12:00, os. Centrum A 6a lub pod numerem telefonu 504419164.
Spotkanie wyłącznie dla seniorów/ek
Wstęp wolny

23.03.24, godz.15.00
Mujeres migrantes en Polonia - spotkanie o migrantkach z krajów Ameryki Łacińskiej (w języku hiszpańskim)
Centrum Wielokulturowe ul. Zabłocie 20
Wstęp wolny

25.03.24, godz. 17.00
Chwila dla siebie. Wiosenne wianki
Klub Olsza, ul. Stanisława ze Skalbmierza 7
Wstęp 40 zł /zapisy: bilety.krakowskieforum.pl lub w kasie Klubu

Podczas kolejnych warsztatów z cyklu Chwila dla siebie w roli głównej wystąpi wiosna. Damy Wam okazję do ułożenia kwiatowego lub wielkanocnego wianka. W ożywczej atmosferze będzie pięknie i twórczo zarazem – w to nie wątpimy.

26.03.24, godz. 10.00
Konferencja pt. „Przedsiębiorcze Krakowianki” – inauguracja III edycji projektu
Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22, ul. Zabłocie 20

Program „Przedsiębiorcze krakowianki” to miejska inicjatywa, której celem jest wzmacnianie pozycji kobiet na rynku pracy oraz zbudowanie kompetencji wśród krakowianek w zakresie zakładania i prowadzenia własnego biznesu. W Polsce działalność gospodarczą prowadzi o połowę mniej kobiet niż mężczyzn, podobnie jest z obecnością kobiet w zarządach spółek. Funkcję prezesa w polskich firmach pełni jedynie 35% kobiet. Statystycznie kobiety bardziej obawiają się decyzji o założeniu biznesu. Chcemy to zmieniać, wzmacniać kobiety w przestrzeni przedsiębiorczości i budować kobiecy potencjał biznesowy w naszym mieście! 20 marca odbędzie się inauguracja III edycji projektu.

26.03.24, godz. 18.00
„Kuratorki o artystkach. Spotkanie z dyskusją wokół Marii Jaremy i Jadwigi Maziarskiej”
Galeria Sztuki Współczesnej, Pl. Szczepański 3a
Wstęp wolny

Otwarte dla publiczności spotkanie poświęcone dwóm wybitnym artystkom – Marii Jaremie i Jadwidze Maziarskiej. Dyskusję na zaproszenie Galerii poprowadzi kustoszka Działu Sztuki Nowoczesnej MNK Pani Agata Małodobry – wybitna specjalistka twórczości Jaremianki. W tej części zostaną zaprezentowane wybrane wątki z biografii i twórczości Jaremy, podkreślające wrażliwość malarsko-rzeźbiarską artystki. Perspektywa feministyczna uwypukli fakt wykreowania przez Jaremę własnego języka artystycznej wypowiedzi w zdominowanym przez mężczyzn środowisku II grupy krakowskiej. Drugą „bohaterką” spotkania będzie Jadwiga Maziarska, której sylwetkę i wybrane fragmenty twórczości omówi specjalistka ds. Kolekcji Bunkra Sztuki Pani Agnieszka Mazoń–Żywolewska. Zakończeniem spotkania będzie dyskusja na temat stanu sztuki współczesnej w perspektywie feministycznej.

26.03.24, godz. 18.30
Kąpiel w dźwiękach. Spotkanie relaksacyjne
Klub Strych, ul. Masarska 14
Wstęp 35 zł / zapisy bilety.krakowskieforum.pl lub w kasie Klubu

„Zapraszam Cię do przestrzeni, w której możesz usłyszeć siebie. W której odpływają myśli, cichną szum i zgiełk, zwalnia czas. Do przestrzeni, do której zapraszam też ciszę”. Aleksandra Denkowicz zagra dla Was na instrumentach terapeutycznych. Wykorzysta też pierwszy instrument, który dany jest każdemu z – głos. Zagra i zaśpiewa dla Was – powoli, po cichu, po swojemu.

27.03.24, godz. 17.00
Wykład pt. „Elżbieta ze Słuszków – właścicielka Krzysztoforów”
Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Wstęp wolny

Bohaterką wykładu jest pochodząca z magnackiej rodziny Elżbieta ze Słuszków, która najpierw została żoną Adama Kazanowskiego, późniejszego marszałka nadwornego koronnego, zaś po jego śmierci wyszła ponownie za mąż za podkanclerzego koronnego Hieronima Radziejowskiego, który miał doprowadzić do rozlania się „potopu szwedzkiego” na ziemie Rzeczypospolitej.

27.03.24, godz. 17.30
„Panna Gmina Podgórska – podgórzanki znane i nieznane” - oprowadzanie po wystawie stałej
Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Wstęp 20 zł / zapisy: info@muzeumkrakowa.pl

Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po Muzeum Podgórza, które przybliży nam znane i nieznane Podgórzanki, ukryte za wielką historią miasta. Opowiemy między innymi o pewnej wyjątkowej nauczycielce, o mało znanej wichrzycielce porządku rodzinnego i o dzielnych patriotkach. Zastanowimy się wspólnie nad urodą podgórzanek oraz nad tym, czy Podgórze przypadkiem nie było jednak kobietą?

27.03.24, godz. 18.00
Kręgi kobiet „Od Podróży Bohaterki do Przebudzenia Artystki”
Studio Kolorów, ul. Kraszewskiego 2/2
Więcej informacji pojawi się na stronie: www.miastokobiet.pl.

27.03.24, godz. 18.00
Gala Nagrody Bujwidowej

W grudniu 2021 roku Rada Miasta Krakowa zdecydowała o ustanowieniu Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Wyróżnienia przyznawane są każdego roku czterem kobietom, których postawa i dokonania mają znaczący wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Nagrodzone są krakowianki, które tworzą innowacyjne projekty, działają na rzecz wzmacniania kobiet na rynku pracy, są osobami zaangażowanymi w życie lokalnych społeczności, są wzorem dla młodego pokolenia lub inspirują aktywnością na rzecz przyrody.

28.03.24, godz. 18.00
Girls Open Community Evening
Centrum Wielokulturowe ul. Zabłocie 20
Wstęp wolny / Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/InternationalerBundPolska

28.03.24, godz. 18.30
Kobiety objaśniają świat. Kobiety działają, kobiety zmieniają - czyli o oddolnym działaniu.
Prowadzenie: Joanna Wendorff

Centrum Edukacji i Wsparcia, os. Górali 24
Wstęp wolny / zapisy strona Fundacji IB Polska


Informacje o „Miesiącu Krakowianek” są również dostępne na profilu na Facebooku. Program wydarzeń może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatorów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2024-02-26
Data aktualizacji: 2024-03-20
Powrót