Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

International Cities of Refuge Network

W 2011 r. Kraków jako pierwsze polskie miasto przystąpił do ICORN. Moment przystąpienia Miasta do Sieci przypadł na uroczyście obchodzony w Polsce Rok Czesława Miłosza, związany z setną rocznicą urodzin poety. Kraków otrzymał zaproszenie jako pierwsze miasto z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

International Cities of Refuge Network

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN) oferująca azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka,którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie, powstała w 2005 r. w Norwegii. Jednym z pomysłodawców Sieci był Salman Rushdie – autor słynnych „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim i nałożenie na autora przez ajatollaha Chomejniego fatwy – wyroku nakazującego każdemu prawdziwemu muzułmaninowi zabicie pisarza.

Zgodnie z ideą Rushdiego celem ICORN jest promowanie niezbywalnych wartości wolności słowa i tworzenia poprzez budowanie sieci międzynarodowej solidarności i współpracy. W ciągu 10 lat działalności Sieci udało się znaleźć miejsce tymczasowego schronienia dla kilkuset pisarzy, intelektualistów, blogerów, działaczy praw człowieka.

ICORN koordynuje program miast tymczasowego schronienia (shelter cities),a także jest ważną organizacją współpracującą z rządami poszczególnych państw, Komisją Europejską, ONZ i UNHCR, Międzynarodowym PEN Clubem na rzecz praw człowieka, na rzecz wdrażania polityki ochronnej dla twórców prześladowanych ze względu na swoją działalność.ICORN tworzy także dynamiczną sieć ponad 75 miast, a jego działalność to jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi oraz międzynarodowej solidarności.

Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza, która realizuje program stypendium i zapewnia opiekę i miejsce pracy twórczej.

Od czasu przystąpienia do ICORN Kraków gościł następujących pisarzy:

  • Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa - Osetia Północna) – pisarkę, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii.
  • Kareema Amera – egipski bloger, skazany na cztery lata więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.
  • Mostafę Zamaninija – znany pisarza irańskiego pochodzenia (jego dwutomowa praca Farahan, An Ancient Land stała się punktem odniesienia dla historyków badających literaturę, historię i kulturę Persji), dwukrotnie usuwanego z uniwersytetu, a pomimo powszechnie uznawany za badacza akademickiego.
  • Lawona Barszczeuskiego - pisarz, filolog, tłumacz, poeta i polityk z Białorusi.
  • Aslı Erdoğan (Turcja) - pisarka uwięziona po powrocie do rodzinnego kraju w związku z oskarżeniem o terroryzm.
  • Felixa Kaputu (Kongo) - specjalista w dziedzinie afrykanistyki, sztuki i filozofii.
  • Monema Mahjouba (Libia) - publicysta, filozof i pisarz.
  • Kholoud Charaf (Syria) - poetka, krytyczka literacka i aktywistka, szantażowaną z powodu bycia świadkiem przemocy syryjskiej policji wobec więźniów politycznych.
  • Aaiún Nin (Angola) - poetka, performerka i aktywistka LGBT+.
  • Andreja Chadanowicza (Białoruś) – poeta, tłumacz poezji, literaturoznawca, eseista.
  • Uładzimira Niaklajeu – urodzony na Grodzieńszczyźnie, białoruski poeta, prozaik i działacz społeczno-polityczny.

Więcej o programie ICORN

pokaż metkę
Osoba publikująca: Wiktor Hunek
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2022-12-02
Data aktualizacji: 2023-01-10
Powrót