Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Turystyka bez barier

Kraków to turystyczna destynacja, stolica kultury i dziedzictwa, miasto spotkań i artystycznych poszukiwań. Miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym tradycja mieszkańców miesza się ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie nie zatracił swego majestatycznego charakteru. Kraków jest po prostu magiczny. Pragniemy, by Kraków odwiedzały osoby z całego świata, pragniemy też, by każdy bez barier mógł Kraków zwiedzać. Dlatego też powstał szereg inicjatyw, by wzmacniać sektor turystyki w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

przewodnik po krakowie.jpg

„Przewodnik po Krakowie dla turysty z niepełnosprawnością” jest kompendium wiedzy na temat dostępności różnych obiektów dla turystów z niepełnosprawnościami. II edycja została rozszerzona o trasę Nowa Huta i została wydana w 4 wersjach językowych. Dodatkowo powstała turystyczna aplikacji mobilna w języku polskim.

Przewodnik to użyteczny informator o najciekawszych miejscach i obiektach turystycznych Krakowa, a jednocześnie o ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, słuchu oraz wzroku. Znajdujące się w nim opisy dostępności mają formę uniwersalnych piktogramów.

Poniżej wszystkie wersje językowe w formacie PDF:

Trasa turystyczna dla turysty z niepełnosprawnością

 

W dwunastu miejscach w centrum Krakowa stoją makiety dotykowe będące częścią atrakcji turystycznej Krakowa pod nazwą Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz niepełnosprawnych ruchowo. Trasa pozwala turystom z niepełnosprawnościami poznać najpiękniejsze zabytki miasta, jest również znakomitą lekcją historii dla dzieci i młodzieży.

Wybrane makiety umieszczone na trasie:

  • Barbakan z fragmentami murów obronnych miasta,
  • Płaskorzeźba twarzy Jana Matejki,
  • Bazylika Mariacka Mariacką,
  • Ratusz według stanu z końca XVIII w.,
  • Sukiennice - stan obecny,
  • Zespół klasztorny oo. franciszkanów (przy wejściu do bazyliki od strony placu pod „oknem papieskim"),
  • Witraż „Bóg Ojciec - Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego,
  • Kościoły św. Andrzeja i św.św. Piotra i Pawła,
  • Pałac bp. Erazma Ciołka - stan z pocz. XVII w.,
  • Wzgórze Wawelskie.

Autorem projektów prac i wykonawcą rzeźb wyłonionym w drodze konkursu jest krakowski artysta Karol Badyna. Rzeźby wykonano z brązu i ustawiono na postumentach z czarnego granitu. Towarzyszą im opisy zabytków wykonane alfabetem łacińskim (w wersji polskiej i angielskiej) oraz w alfabecie Brajla (w wersjach polskiej i angielskiej). Postumenty zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić osobom niepełnosprawnym ruchowo podjazd na wózkach.

makieta

 

Mapy dla osób niewidomych

 

Urząd Miasta Krakowa, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie, opracował mapy komunikacyjne i turystyczne, które umożliwiają osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiejsze poruszanie się po Krakowie i odkrywanie walorów turystycznych miasta.

Impulsem do opracowania map były przede wszystkim głosy ze środowisk osób niewidomych o konieczności stworzenia projektu, który zarówno dzieciom, uczniom jak i dorosłym ułatwiłyby poruszanie się po mieście. Obok map komunikacyjnych powstały także mapy turystyczne. Zwiększają one dostęp do oferty turystycznej Krakowa dla turystów niepełnosprawnych, co przyczyni się do rozwinięcia turystyki kwalifikowanej – przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. Mapy są również wykorzystane w trakcie zajęć dydaktycznych z orientacji przestrzennej.

Mapy komunikacyjne dla niewidomych wykonano techniką sitodruku wypukłego na kolorowym kartonie. Dla osób słabowidzących - w druku powiększonym, kolorowym i czytelnym. Mogą także służyć osobom starszym. Zaznaczono na nich ogólny plan Krakowa, główne ulice, przystanki tramwajowe, autobusowe, ronda, ważne ulice, dzielnice czy linie tramwajowe niebiegnące wzdłuż ulic.

Natomiast mapy turystyczne obejmują plan Starego Miasta, m.in. Rynek Główny, pl. Mariacki, pl. Szczepański, Mały Rynek, Zamek Królewski na Wawelu, a także muzea i inne ważne punkty turystyczne. Zaznaczono na nich również punkty informacji turystycznej, kościoły i elementy infrastruktury: przejścia dla pieszych na linii Plant i przystanki tramwajowe. Wykonano je metodą tłoczenia wypukłego na przezroczystym plastiku w wersji dla niewidomych. Natomiast w wersji dla słabowidzących na kolorowym kartonie w druku płaskim i powiększonym.

Mapy dostępne są w punktach:

InfoKraków, ul. św. Jana 2
tel.: +48 12 307 21 13
e-mail: jana@infokrakow.pl

InfoKraków ul. Józefa 7
tel.: +48 533 834 969
jozefa@infokrakow.pl

InfoKraków Powiśle 11
tel.: +48 533 826 031
powisle@infokrakow.pl

InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego - Kraków Story
tel.: +48 501 238 632
kontakt@krakowstory.pl

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Nina Gabryś
Podmiot publikujący: Kraków dla Równości
Data publikacji: 2022-12-01
Data aktualizacji: 2023-05-31
Powrót